مروارید

 

به منظور پاکسازی منطقه از یگانهای سطحی دشمن برای عملیات نجات در تاریخ 1359/09/08 بنا به در خواست فرماندهی نیروی رزمی 421 دو فروند F-4E در ساعت 06:35 به پرواز در آمدند و در منطقه سکوی البکر به یک فروند ناوچه کوچک که به نظر می رسید ناوچه تندرو باشد و یک فروند ناوچه OSA1 حمله می کنند که شناور کوچک منهدم و موشکی که به سمت OSA1 شلیک شده بود به سکوی البکر اصابت می کند که بنا به گزارش اسرای عراقی موجب زخمی شدن فرمانده آن می شود که فرمانده دوم جای او را می گیرد .
در ساعت 08:40 دو فروند هواپیمای F-4E به پرواز در آمدند که در حدود ساعت 9 به منطقه عملیات وارد می شوند که در قسمت غربی اسکله به یک فروند ناوچه موشک انداز OSA1 حمله می کنند و آن را به وسیله موشک غرق می کنند این همان ناوچه قبلی بوده .
در عملیات نجات که با شرکت بالگردهای SH3D 302_307_308_311_314 انجام شد كه با جانفشانیها و از خود گذشتگی های فراوان با وجود اینكه بارها مورد حمله میگها قرار گرفتند و مجبور به ترك منطقه عملیات می شدند اما توانستد 16 نفر نیروی خودی و دو نفر شهید و 17 عراقی و 2 جسد دشمن را از آب بیرون كشیدند .
در مورد بالگرد شماره 314 این نكته را بگویم كه 2 سال پیش دقیقا یادم نیست زمان زلزله بم این بالگرد نمی دانم برای كمك رفته بوده یا ماموریت دیگر اطلاع ندارم سقوط كرد و دچار آسیب كلی شده والان در شركت پنها و در كنار سایر هلیكوپترهای اوراق شده و سقوط كرده و از رده خارج شده و مخصوصا در كنار هلیكوپترهای آمریكایی RH-53D كه به طبس آورده بودند آرام گرفته …
در مورد نجات خلبانان نیروی هوایی هم در ساعت 09:35 بالگرد شماره 307 كه مستقیما جهت جایگزینی بالگرد شماره 308 به منطقه اعزام شد و برابر گزارش خلبان منطقه جنوب سكوی البكر كاوش می شود و جستجو در شعاع بیشتر از حد معمول انجام شد ولی متاسفانه نتیجه ای حاصل نمی شود در ساعت 11:30 دو بالگرد عراقی و یك میگ مشاهده گردید كه موجب تغییر مسیر بالگرد می شود كه به طور اتفاقی ناوبانیكم سرنوشت به همراه یك نفر غواص عراقی از آب گرفته می شوند و در ادامه مسیر موفق به نجات 7 نفر عراقی می شود و در ساعت 13:10 در فرودگاه هوا دریای بوشهر به زمین می نشیند .
اقدامات شاخص دشمن در این عملیات :
عملیات مروارید یك جنگ تمام عیار دریایی بود به همین دلیل دشمن از تمام توان دریایی خود برای پیروزی بهره گرفت اعزام چندین فروند ناوچه موشك انداز ناو نیرو بر و انواع دیگر ناوهای جنگی و بهره گیری از پشتیبانی هوایی با حجم زیاد بیانگر اهمیت و حساسیت اهداف عملیات مروارید برای دشمن بود .
نتایج حاصله از این عملیات :
1. انهدام هسته اصلی نیروی دریایی عراق و به دام افتادن بقیه نیروهای دشمن در بندر ام القصر .
2. قطع كامل صادرات نفتی عراق كه از پایانه های نفتی البكر و الامیه در جریان بود .
3. استیلای كامل نیروی در یایی ایران تا پایان 8 سال جنگ بر خلیج همیشه فارس و دریای عمان به طوری كه در این مدت هیچ شناوری اعم از تجاری و نظامی نتوانست از مبدا یا مقصد این آبراه تردد نماید. در واقع عراق در تمام مدت جنگ دریا را از دست داد در شرایط عكس اگر عراق در جنگ دریایی پیروز می شد احتمال شكست ایران در جنگ بسیار بالا بود و اگر هم شكست نمی خوردیم شرایط بسیار متفاوتی در جنگ ایجاد می كرد مثل كم شدن شدید كالاهای اساسی و قحطی و …
لازم به یاد آوری است كه عراق در حدود 3 سال بعد از عملیات مروارید تقریبا هیچ تحرك نظامی در صحنه خلیج فارس نداشت و ورود هواپیماهای جدید میراژ و موشكهای اگزوست و جنگ نفت كشها 3 سال بعد از این واقعه شروع شد كه در آن هم با توجه به برتری مطلق دریایی ایران چندان موفق نبود ( در دوران جنگ در مجموع 10 هزار فروند كشتی تجاری و نفت كش توسط نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی اسكورت گردیدند و قریب 300 میلیون تن كالا به داخل كشور وارد شد از این تعداد شناور فقط 259 فروند بر اثر حملات دشمن صدمه دیدند كه این تعداد با توجه به نزدیكی دشمن با معابر اصلی ایران و برخورداری از جدیترین موشكها با بردهای زیاد رقم بسیار قابل توجهی است در این مورد در آینده بیشتر می نویسم .
4. انهدام سكویهای البكر و الامیه كه می توانست به عنوان پایگاهی بر علیه ما استفاده گردد .
5. تامین مایحتاج و ارزاق اساسی مردم از طریق دریا
با توجه به اهمیت بسیار بالای این عملیات و نقش آن در جنگ كه اگر مهمترین عملیات زمان جنگ نباشد حداقل دومین یا سومین عملیات مهم و تاثیر گذار زمان جنگ است كه با حضور مقتدر و قدرتمند نیروی دریایی و هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام شد یك بار دیگر از شما می پرسم كه تا به حال چند بار نام این عملیات را شنیده بودید و از اهمیت آن آگاهی داشتید؟
این هم دلیل دیگری بر نادیده گرفتن ارتش و نقش آن است اگر این عملیات توسط سپاه انجام شده بود ( كه صد البته غیر ممكن است من حتی فكر نكنم نیروی دریایی سپاه در حال حاضر هم با این همه امكانات قادر به انجام چنین عملیاتهایی باشد!) آنقدر روی آن تبلیغ و بزرگنمایی می كردند كه آدم فكر می كرد آنها نیروی دریایی آمریكا و شوروی را شكست داده اند! و از هر بچه ای هم راجع به این عملیات سوال می كردی تمام آن را برایت شرح می داد! ولی متاسفاته یا خوشبختانه این عملیات توسط ارتش انجام شد !!! بی صبرانه منتظر نظرات شما در این رابطه هستم .
بازتابها و آثار سیاسی نظامی و اقتصادی این عملیات :
این عملیات نه تنها در خلیج همیشه فارس و دریای عمان بی سابقه بود بلكه در تاریخ جنگهای دریایی بی سابقه بود . از نظر اقتصادی با تامین امنیت در دریا برای كشتی های تجاری و نفت كشهای خودی صادرات و واردات به خوبی انجام شد و كشور از این لحاظ به مشكل برخورد نكرد ولی با بسته شدن خلیج فارس برای عراق ضربه شدید اقتصادی به این كشور وارد شد شما در نظر بگیرید كه الان هم اقتصاد ما متكی به نفت است و اگر ما در دریا شكست می خوردیم و فقط صادرات نفت ما قطع می شد چه بلایی به سر ما می امد؟
از لحاظ نظامی عراق تا پایان جنگ از رویارویی نظامی در دریا با ایران وحشت داشت و سیادت و اقتدار دریایی ایران تا پایان جنگ كاملا حفظ شد
این عملیات در رسانه های خارجی بازتاب وسیعی داشت و علیرغم حمایت رسانه های غربی از دولت بعثی عراق آنها مجبور به شدند پروزیهای مقتدرانه ایران را به جهانیان منعكس كنند .
در مورد اهمیت این عملیات باید بگویم که این صدام زمانی که خبر این عملیات را شنید بسیار ناراحت شد و گفته بود این بدترین خبری بود که در عمرم شنیدم و امام هم بسیار از انجام این عملیات خوشحال شد و روز 7 آذر را روز نیروی دریایی نامید. در این عملیات که از طرف فرمانده وقت نیروی دریایی دریادار افضلی طرح ریزی شد از بهترین پرسنل نیروی دریایی و هوادریا و کماندوهای نیروی دریایی اجرا شد از نیروی هوایی هم می توان از خلبان شهید عباس دوران یاد کرد که در این عملیات شرکت داشت نام برد

درباره مدیر اصلی