Generic filters
Exact matches only

آیا میدانید؟

در این بخش می توانید آمارهای جالبی از شهدا و ایثارگران داراب مشاهده کنید. به عنوان مثال:‌آیا می دانید چه تعداد شهید دارابی مدرک دکترا داشته اند؟ یا رزمنده ای با 80 ماه جبهه!

 1. تعداد جانبازان و اسرای داراب؟
  در شهرستان داراب 23 جانباز 70 درصد، 321 نفر بالای 25 درصد و 960 نفر جانباز زیر 25 درصد وجود دارد که از این تعداد حدود 100 نفر فوت شده اند. همچنین تعداد 48 رزمنده دارابی در دوران دفاع مقدس به اسارت دشمن بعثی در آمده اند.

   

 2. اولین شهید داراب در دوران دفاع مقدس؟

  اولین شهید «دوران دفاع مقدس» در داراب اسماعیل زراعت پیشه می باشد. وی درجه دار ارتش جمهوری اسلامی بوده و در تاریخ اول مهر ماه سال 1359 در منطقه دویرج دهلران به شهادت رسیده است. جسد اولین شهید داراب در دوران دفاع مقدس مفقود می باشد.

 3. اولین جانباز داراب کیست؟

  اولین جانباز شهرستان داراب در دوران دفاع مقدس بیژن قنبری معصوم آبادی است. وی در سال 1358 به خدمت سربازی اعزام شد و پس از طی دوره آموزشی در پادگان 05 کرمان در سال 1359 نیروی مرکز پیاده شیراز شد.وی در تیر ماه 1359 در قالب گردان رزمی به نوار مرزی فکه اعزام و مشغول خدمت شد. قنبری با آغاز جنگ تحمیلی در پاسگاه مرزی فکه همراه با دیگر همرزمانش مشغول پاسداری از ایران اسلامی بود.

 4. بیشترین فراوانی نام شهدا چه اسمی است؟

  نام “محمد” با تعداد فراوانی 23 بیشترین نام را در بین شهدای داراب به خود اختصاص داده است که بعد از آن نام های “حسین” با 22 و “حسن” با 18  رتبه های بعدی را به خود اختصاص داده است.

 5. بیشترین آمار شهدای داراب در چه روزی ثبت شده است؟

  بر اساس آمار ها 19 فروردین 1366 تعداد 21 رزمنده دارابی در منطقه شلمچه به شهادت رسیدند که بیشترین تعداد شهدای این شهرستان در یک روز می باشد و بعد از آن روز 27 بهمن ماه 64 در منطقه فاو- ام القصر تعداد 20 نفر رزمنده دارابی در یک روز شهید شدند.