فتح 1

عملیات فتح 1
این عملیات در تاریخ 19 و 20 مهر ماه سال 1365 در منطقه كركوك در جبهه شمال غرب با هدف وارد كردن خسارت در عمق و ممانعت از تمركز قوای عراق در جبهه ها انجام شد.

انهدام‌ مراكز نظامی‌- اقتصادی‌ كركوك‌
از آن‌ زمان‌ كه‌ همكاری‌ با معارضان‌ كرد عراقی، به‌ ویژه‌ «اتحادیه‌ میهنی‌ كردستان‌ عراق» به‌ رهبری‌ «جلال‌ طالبانی» مد نظر فرماندهان‌ عالی‌ جنگ‌ در ایران‌ قرار گرفت‌ و به‌ دنبال‌ آن‌ قرارگاه‌ برون‌ مرزی‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌ به‌نام‌ قرارگاه‌ رمضان‌ بدین‌ منظور تقویت‌ شد، سلسله‌ عملیات‌های‌ «فتح» برای‌ نفوذ و ضربه‌ در عمق‌ جبهه‌ و خاك‌ دشمن‌ طراحی‌ گردید.
نخستین‌ قدم‌ عملی‌ در این‌ راه‌ با اجرای‌ عملیات‌ «فتح1» در منطقه‌ كركوك‌ كردستان‌ عراق‌ برداشته‌ شد.
شهر كركوك‌ در عمق‌150 كیلومتری‌ خاك‌ عراق، در محور شمالی‌ جبهه‌ دشمن‌ واقع‌ شده‌ است‌ و دسترسی‌ به‌ نقاط‌ حساس‌ آن‌ كاری‌ فوق‌العاده‌ سخت‌ و مستلزم‌ تدابیری‌ علمی‌ و نظامی‌ بود.
در این‌ عملیات‌ با توجه‌ به‌ خطرناك‌ و حساس‌ بودن‌ طرح، بزرگترین‌ بستر همیاری‌ نیروهای‌ ایرانی‌ و معارضان‌ عراقی‌ مهیا شد. بر این‌ اساس‌ دو یگان‌ از نیروهای‌ سپاه‌ پاسداران‌ به‌ شمال‌ و جنوب‌ كركوك‌ نفوذ كرده‌ و با استفاده‌ از تمهیدات‌ اتحادیه‌ میهنی‌ كردستان‌ عراق، خسارات‌ فراوانی‌ را به‌ تأسیسات‌ اقتصادی‌ و نظامی‌ دشمن‌ وارد ساختند.
زمان‌ نهایی‌ عملیات‌ كه‌ باید ضربه‌ اصلی‌ به‌ دشمن‌ وارد می‌شد، با رمز «یازینب(سلام‌ الله‌ علیها)» در روز19 مهرماه‌ سال‌65 آغاز شد. طی‌ دو روز تأسیسات‌ پالایشگاه‌ كركوك، واحد بهره‌برداری‌ نفت‌ شماره‌ یك، نیروگاه‌ حرارتی‌ برق‌ كركوك، سه‌ پایگاه‌ موشكی‌ زمین‌ به‌ هوا، تأسیسات‌ تفكیك‌ نفت‌ و گاز «حمبور» در جنوب‌ كركوك، «جبل‌ بور» و «شوار» منهدم‌ و همزمان‌ با آن‌ مراكز استراق‌ سمع‌ و جاسوسی‌ الكترونیكی‌ و پارازیت‌ دشمن‌ در منطقه‌ «سقزلی» از بین‌ برده‌ شد.
در جریان‌ این‌ عملیات‌ برق‌آسا و با اجرای‌ آتش‌ بر روی‌ قرارگاه‌های‌ سپاه‌ یكم‌ و لشكر هشتم‌ این‌ مراكز نظامی‌ خسارات‌ فراوانی‌ دیدند و پیامد آن‌ نیز پادگان‌ «دارامان» ارتش‌ عراق‌ بكلی‌ ویران‌ شد. از مهمترین‌ دستاوردهای‌ این‌ عملیات‌ نفوذی‌ و انهدامی، انهدام‌ مقر سازمان‌ امنیت‌ عراق‌ و عناصر ضد انقلاب‌ سازمان‌ منافقین‌ خلق‌ ایران‌ را می‌توان‌ نام‌ برد. همچنین‌ دو پایگاه‌ دشمن‌ بر بلندی‌های‌ «دوملان» به‌ همراه‌ تأسیسات‌ نفتی‌ «باباگرگر» در شمال‌ غربی‌ شهر كركوك، ایستگاه‌ راه‌آهن‌ «كوره» در جنوب‌ غربی‌ كركوك، مركز ذخیره‌ و پمپاژ نفت‌ «كیوان» و یك‌ فروند چرخبال‌ دشمن‌ منهدم، صدها تن‌ از نیروهای‌ رزمی‌ و حفاظتی‌ آنان‌ كشته‌ و زخمی‌ و ده‌ها تن‌ نیز به‌ اسارت‌ نیروهای‌ خودی‌ درآمدند.
توضیحات: از مدتها قبل سپاه با ایجاد پایگاه هایی در شمال عراق ، با گروههای ضد بعثی كردستان عراق همكاری می كرد . پیش از این عملیات های مشتركی انجام شده بود اما عملیات فتح 1 را می توان مهمترین همكاری دو طرف دانست . در این عملیات نیروهای ایرانی و كرد با طی مسیر 150 كیلومتری در عمق خاك عراق ، با بستن جاده های منتهی به شهر
*************************************
در بهار سال 1365 شورای عالی دفاع، همکاری سپاه با کردهای معارض عراقی را تصویب کرد و از آن پس هم کاری قرارگاه رمضان با آن ها تقویت شد. عملیات فتح1 بزرگترین بستر همکاری قرارگاه رمضان و اتحادیه میهنی کردستان عراق – تا آن روز – بود. در این عملیات که سپاه آن را طراحی و اجرا کرد، دو یگان تکاور سپاه به عمق 150 کیلومتری در شمال و جنوب کرکوک نفوذ کردند و درحالیکه ازتمهیدات اتحادیه میهنی کردستان عراق برخوردار بودند، این خسارت ها را به دشمن وارد آوردند.
– انهدام تاسیسات پالایشگاه کرکوک
– انهدام واحد بهره برداری شماره 1
– انهدام نیروگاه حرارتی برق کرکوک
– انهدام سه پایگاه موشکی زمین به هوا
– انهدام تاسیسات تفکیک نفت و گاز جمبور و جبل پور و شوارو
– انهدام مرکز استراق سمع و جاسوسی الکترونیکی و پارازیت عراق در منطقه سقزلی
– اجرای آتش روی قرارگاه های سپاه یکم و لشکر هشتم
– انهدام پادگان دارامان
– انهدام مقر سازمان امنیت عراق و مقر عناصر سازمان منافقین

خلاصه گزارش عملیات :

نام‌ عملیات: فتح‌ 1 (نفوذی‌ – انهدامی)
زمان‌ اجرا: 19/7/1365
مدت‌ اجرا: 2 روز
تلفات‌ دشمن‌ (كشته، زخمی‌ و اسیر): صدها تن‌
رمز عملیات: یا زینب(سلام‌ الله‌ علیها)
مكان‌ اجرا: منطقه‌ كركوك‌ عراق‌ – در عمق‌150 كیلومتری‌ جبهه‌ شمالی‌ دشمن‌
ارگان‌های‌ عمل‌كننده: نیروی‌ زمینی‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌ با همكاری‌ معارضان‌ كرد عراق‌
اهداف‌ عملیات: دسترسی‌ و ضربه‌ به‌ مراكز اقتصادی‌ و نظامی‌ دشمن‌ و انهدام‌ آن،وارد كردن خسارت در عمق و ممانعت از تمركز قوای عراق در جبهه ها
جبهه : شمال غرب موقعیت : كركوك
نوع تك : نامنظم
فرماندهی : سپاه
استعداد نیروهای درگیر :
ایران : 2 گردان نیروی ویژه ، 1 گردان ادوات و 2 گردان از نیروهای اتحادیه میهنی كردستان عراق
عراق : نامشخص
تلفات انسانی عراق : 600 نفر

نقشه عملیات :

درباره مدیر اصلی