عاشورا 2

عملیات عاشورای 2(محدود)
عملیات محدود عاشورای 2 ساعت 2 بامداد روز 24 مرداد ماه 1364 با رمز یا‌مهدی (عج)در منطقه عمومی چنگوله واقع در جنوب شهر مرزی مهران توسط نیروی زمینی سپاه پاسداران با هدف انهدام نیروهای دشمن صورت پذیرفت.

آزادی تپه دوقلو
نیروهای خودی در این حمله یک روزه که با هدف انهدام نیروهای عراقی مستقر در منطقه آغاز شده بود، ضمن رسیدن به این هدف و کشته و زخمی نمودن و اسارت 510 نفر از نیروهای دشمن، به گردان 1 و 2 از تیپ 114 لشکر 35 عراق آسیب رساندند. همچنین چندین دستگاه خودرو و مقادیری مهمات از دشمن نابود شد و علاوه بر به غنیمت گرفتن چند قبضه خمپاره‌انداز و مهمات از دشمن، شماری سلاح سبک و سنگین نیز به دست رزمندگان اسلام افتاد و مهمتر از همه آنکه تپه دوقلو و ارتفاع 145 از دست دشمن خارج شد.

در مدت آماده سازي عمليات شگفت انگيز والفجر 8،ضرورت داشت جبهه ها همچنان فعال نگاه داشته شوند و دشمن به حال خود رها نگردد. بر اين اساس، در منطقه جنگوله(واقع در جنوب مهران) عملياتي به تدبير سپاه طراحي و اجرا گرديد كه هدف از آن، تصرف و تـأمين عوارض مهم منطقه و گرفتن تلفات از نيروهاي دشمن بود. اين عمليات در بامداد24/5/1364با نام “عاشوراي2″و رمز “يا مهدي (عج)ادركني” توسط حماسه¬ سازان صحنه نبرد با موفقيت اجرا شد و بعد از پاكسازي نيروهاي دشمن و انهدام جنگ¬ افزارهاي سبك و سنگين آنها، اهداف تعيين شده از جمله ارتفاعات دوقلو و145به دست رزمندگان اسلام افتاد و تأمين گرديد.

خلاصه گزارش عملیات :
نام عملیات: عاشورای 2 (محدود)
زمان اجرا: 24/5/1364
مدت اجرا: یک روز
تلفات دشمن (کشته، زخمی و اسیر):‌ 510 نفر
رمز عملیات: یا مهدی (عج)
مکان اجرا: منطقه عمومی چنگوله واقع در جنوب شهر مرزی مهران
ارگان‌های عمل‌کننده: رزمندگان نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
اهداف عملیات: انهدام نیروهای دشمن

نقشه عملیات
 
درباره مدیر اصلی