ظفر 6

عمليات‌ ظفر6(نامنظم)

عملیّات ظفر ۶ در تاریخ ۵/۱۲/۶۶ در منطقه شرق سنگاو (واقع در استان کرکوک) و با هدف آزادسازی ارتفاعات منطقه، در سه محور انجام می‌گیرد.

رزمندگان تحت امر قرارگاه رمضان، متشکل از معارضین عراقی و سپاه پاسداران، به نیروهای دشمن یورش می‌برند و پس از نبردی سنگین ارتفاعات گرده ناصر، گرده مقبره، گرده قالی، گرده سو و ارتفاع ۶۰۶ را متصرف می‌شوند. در این مرحله، بیش از ۲۲۰ نفر از نیروهای عراق کشته و زخمی می‌شوند و کلیه پایگاههای دشمن در این محور منهدم می‌شود.

قوای اسلام، مواضع نیروهای بعث را در محور چمباصره مورد حمله قرار می‌دهند و پس از تسلط بر پل مهم باصره، سه پایگاه دیگر دشمن را از جمله پادگان گردان مستقل پیادة مکانیزه از سپاه یکم را به تصرف خود در می‌آورند و تعداد ۱۰۰ تن از آنها را کشته و ۲۰نفر را به اسارت می‌گیرند.

در محور شرق سنگاو نیز پایگاهها و مواضع دشمن مورد تهاجم و ضربات سنگین ارتش اسلام قرار می‌گیرد که علاوه بر تعداد ۱۰۰ کشته، ۱۵ نفر از دشمن به اسارت در می‌آیند.
دشمن شکست‌خورده با روشن شدن هوا اقدام به پاتک می‌کند که با کمین کوبنده و سنگین رزمندگان اسلام در جادة سنگاو ـ چمچال مواجه و پس از تحمل ۱۵۰ نفر کشته و تعدادی اسیر، از مهلکه می‌گریزد.
ارتش عراق، روز دوّم عملیات با بهره‌گیری از شش گردان نیروهای پیاده و مکانیکی؛ مزدوران محلی، دهها تانک و زره‌پوش و حمایت آتش توپخانه و نیروی هوایی، در حدفاصل چمچال ـ جیبافره اقدام به پاتک سنگین می‌کند و دست به پیشروی می‌زند. این پاتک دشمن با عکس‌العمل بموقع و شایستة رزمندگان اسلام سرکوب و دشمن با تحمل شکست سنگین به عقب رانده می‌شود.
رژیم عراق در جنجال تبلیغاتی خود مثل همیشه در بوق می‌کند که عملیّات ظفر ۶ از سوی ایران با شکست مواجه شده‌است، امّا این قبیل ادعاهای پوشالی عراق، حتی برای طرفداران خودش هم تازگی ندارد، به‌طوری که رسانه‌های خارجیِ طرفدار عراق هم این ادعا را تکذیب می‌کنند.
روزنامة تایمز مالی چاپ لندن، پیشروی نیروهای مسلمان کرد را در شمال عراق به استناد تصاویر ماهوارة اطلاعاتی مورد تأیید قرار می‌دهد و با اشاره به عملیّات ظفر ۶ می‌نویسد:
«نیروهای حزب دمکرات کردستان در پیشروی ماه گذشته خود در منطقة ماووت شکست سختی بر نیروهای عراق وارد آوردند.»

حمله‌اي‌ غافلگيرانه‌ به‌ پشت‌ خطوط‌ دشمن‌

عمليات‌ ظفر6 در 5 اسفند ماه ‌1366 با هدف‌ آزادسازي‌ بلندي‌هاي‌ منطقه‌ عمومي‌ «سنگاو» در شرق‌ استان‌ «كركوك» كردستان‌ عراق‌ در عمق‌ جبهه‌ شمالي‌ دشمن‌ و در اوج‌ سرما و برف‌ زمستان‌ كوهستان‌ به‌ انجام‌ رسيد. طي‌ اين‌ حمله‌ غافلگيرانه ‌تعدادي‌ از بلندي‌هاي‌ مهم‌ و تأسيسات‌ كاربردي‌ از دست‌ دشمن‌ بيرون‌ آمد كه‌ عبارت‌ بود از:

– بلندي‌هاي‌ «گرده‌ناصر»، «گرده‌مقبره»، «گرده‌سو»، «گرده‌قالي» و بلندي606

– پل‌ مهم‌ شهر «باصره» و چندين‌ روستاي‌ منطقه.

همچنين‌ رزمندگان‌ اسلام‌ بر راه‌هاي‌ ارتباطي‌ و مهم‌ شهرهاي‌ سنگاو- چمچال‌- كركوك‌ وسنگاو- قادركرم‌ – قره‌داغ‌- سليمانيه‌ و همچنين‌ راه‌ فرعي‌ سنگاو دربنديخان‌ مسلط‌ شدند.

علاوه‌ بر آن، پادگان‌ گردان‌ مستقل‌ پياده‌ مكانيزه‌ از سپاه‌ يكم، پادگان‌ محل‌ استقرار گردان‌135 و گردان‌25 خفيه‌ و14 پايگاه‌ دشمن‌ در منطقه‌ منهدم‌ و تعداد570 نفر از قواي‌ بعثي‌ عراق‌ كشته‌ و زخمي‌ شده‌ و يا به‌ اسارت‌ رزمندگان‌ در آمدند.

در پي‌ اين‌ پيروزي‌ها، شماري‌ از تجهيزات‌ ارتش‌ دشمن‌ به‌ این شرح‌‌ منهدم‌ گرديد: 6دستگاه‌ تانك‌ و نفربر. 2قبضه‌ توپ‌ ضدهوايي. 8قبضه‌ خمپاره‌ انداز82 ميليمتري. چندين‌ قبضه‌ تيربار.ده‌ها انبار مهمات.

عمليات‌ ظفر6 با به‌ غنيمت‌ گرفتن‌2 دستگاه‌ نفربر زرهي‌ ،60 دستگاه‌ انواع‌ بي‌سيم، چندين‌ قبضه‌ خمپاره‌ انداز و شماري‌ سلاح‌ انفرادي‌ ازدشمن‌ به‌ پايان‌ رسيد.

اين‌ عمليات‌ را قرارگاه‌ «رمضان» نيروي‌ زميني‌ سپاه‌ پاسداران‌ طراحي‌ و با همكاري‌ معارضان‌ كرد عراق‌ به‌ اجرا گذاشت.

نتایج عملیّات

مناطق و تأسیسات آزاد‌‌شده:
ارتفاعات گرده ناصر، مقبره، گرده‌سو،‌گرده قالی و ارتفاع ۶۰۶٫
پل مهم باصره و چندین روستای منطقه.
تسلط بر جاده‌های اصلی سنگاو ـ چمچال، کرکوک ـ سنگاو، قادرکرم ـ کرکوک، سنگاو ـ قره داغ ـ سلیمانیه و همچنین جاده‌های فرعی سنگاو ـ دربندیخان.
پایگاههای منهدم‌شدة دشمن:
پادگان گردان مستقل پیادة مکانیزه از سپاه یکم.
پادگان محل استقرار گردان ۱۳۵ خفیفه و مقرگردان ۲۵ خفیفه.
۱۴ پایگاه دشمن در منطقه.
تجهیزات منهدم شدة دشمن:
۶ دستگاه تانک و نفربر.
۲ قبضه توپ ضدهوایی.
۸ قبضه خمپاره‌انداز ۸۲ میلیمتری.
چندین قبضه تیربار.
دهها انبار مهمات.
غنایم:
۲ دستگاه نفربر زرهی.
۶۰ دستگاه انواع بی‌سیم.
چندین قبضه خمپاره‌انداز و تعدادی سلاح انفرادی.
تعداد کشته و زخمی دشمن:
۵۰۰ نفر.
تعداد اسرا: بیش از ۷۰ نفر.

خلاصه گزارش عملیات :

نام‌ عمليات: ظفر 6 (نامنظم)
زمان‌ اجرا: 5/12/1366
تلفات‌ دشمن‌ (كشته، زخمي‌ و اسير) : 570
مكان‌ اجرا: منطقه‌ عمومي‌ سنگاو در شرق‌ استان‌ كركوك‌ عراق‌ – عمق‌ جبهه‌ شمالي‌ دشمن‌
ارگان‌هاي‌ عمل‌كننده: قرارگاه‌ رمضان‌ نيروي‌ زميني‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامي‌ و معارضان‌ كرد عراق‌
اهداف‌ عمليات: آزادسازي‌ بلندي‌هاي‌ منطقه‌ سنگاو و انهدام‌ توان‌ رزمي‌ دشمن

نقشه عملیات

دفاع مقدس,هفته دفاع مقدس,عملیات,عملیات زمینی,عملیات های دفاع مقدس,سپاه پاسداران,ایران,نقشه عملیات,کرکوک,ظفر

 

درباره مدیر اصلی