شهید مدنی

عملیات شهید مدنی در بیست و هفتم شهریور ماه 1360 ، به منظور انهدام توان رزمی دشمن در منطقه عمومی سوسنگرد ، به صورت محدود صورت گرفت .

پیشروی به سوی سوسنگرد :

در این یورش كوتاه مدت ، نیروهای سپاه و ارتش توانستند با یاری یكدیگر ، ضمن 2 كیلومتر پیشروی و جلوبردن مواضع خودی ، 50 دستگاه تانك دشمن را منهدم و 1690 تن از نیروهای دشمن را كشته ، زخمی و اسیر نمایند .
عملیات شهید مدنی از جمله عملیاتهای محدود جنگ ایران و عراق می‌باشد که توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران و در تاریخ ۲۷ شهریور ۱۳۶۰ و در منطقه شرق کرخه و محور سوسنگرد-اهواز به اجرا درآمد.

هدف عملیات:

هدف از این عملیات تحقق کامل اهداف از پیش تعیین‌شده عملیات طراح بوده که محقق نشده بود. به دلیل آنکه پیشروی عناصر لشکر زرهی ارتش در عملیات طراح ناقص بوده و این نقصان باعث شده بود که قسمتی از جناح جنوبی لشکر ۹۲ زرهی ایران زیر آتش دیده‌بانی عراق قرار بگیرد، قدرت هرگونه تحرک از این نیرو گرفته شده‌بود و هر روزه موجبات تلفات سنگینی به نفرات و تجهیزات تیپ۳ این لشکر را فراهم آورده بود. در همین راستا فرمانده لشکر ۹۲ از قرارگاه مقدم که مرکز فرماندهی عملیاتهای ارتش در جبهه جنوبی بود درخواست کرد تا دستوری به لشکر ۱۶ زرهی نیروی زمینی ابلاغ شود و آن لشکر در کرانه جنوبی کرخه تا پل سابله پیشروی و با از بین بردن مواضع عراق، جناح جنوبی لشکر ۹۲ را از دید و تیر مستقیم ارتش عراق دور نگهدارد.
این عملیات آخرین اقدام محوری ایران در سال اول جنگ به شمار می‌رفت که هدف از آن تثبیت مواضع نیروهای عراقی در غرب کرخه و جلوگیری از پیشروی بیشتر آنها بود.

شرح عملیات:

علی‌رغم مخالفت لشکر۱۶ زرهی با این درخواست، قرارگاه مقدم دستور اکید و لازم‌الاجرایی را مبنی بر اجرای عملیات در سریعترین زمان ممکن صادر کرد. لذا عملیات شهید مدنی در دو مرحله و طی سه روز طراحی و درنهایت اجرا شد.

فرمانده لشکر ۱۶ زرهی دلیل مخالفت خود را کمبود شدید مهمّات و نبود آتش توپخانه بیان کرده‌بود.


بررسی مشترك:

در تاریخ 24 شهریور ماه 1360 طرح عملیاتی شهید مدنی مورد بررسی مشترك فرمانده لشكر 16 زرهی و فرمانده سپاه پاسداران منطقه قرار گرفت و با توجه به مشكلات موجود و پیشنهاد لشكر 16 زرهی، زمان عملیات شهید مدنی 27 شهریور ماه تعیین شد.
در این زمان فشار دشمن در جبهه كرخه كور افزایش یافته بود و توپخانه های دشمن با زیر آتش گرفتن مواضع تیپ 3 لشكر 16 زرهی تلفاتی به آن وارد می كردند، نیروهای عراقی تلاش می كردند تا در سازمان برای رزم و گسترش نیروهای ایرانی اختلال به وجود آورند و زمان تك را به تاخیر اندازند.
در روز 27 شهریور ماه تك تیپ 55 هوابرد در شرق دهلاویه آغاز شد. دشمن نیز متقابلا به مواضع تیپ یك لشكر 16 زرهی كه در جنوب مواضع تیپ 55 پیاده گسترش یافته بود تك كرد و تك لشكر 16 زرهی را مختل كرد و در منطقه تیپ، 55 پیاده احتیاط خود را وارد عمل كرد. در طول روز نیز چندین بار به مواضع لشكر 16 هجوم آورد كه به توسط یگان های خودی رفع شد.

در بعدازظهر همان روز دشمن با تمام توان خود به جناح چپ تیپ یك زرهی تك زد و تا ساعت 19 هجوم دشمن به شدت ادامه داشت و نیروهای عراقی موفق شدند تا به منطقه گردان 176 مكانیزه رخنه كنند. لشكر 16 زرهی در تلاش برای سد كردن رخنه ایجاد شده و ترمیم خط پدافندی، نیروی احتیاط لشكر را كه فقط 6 دستگاه تانك داشت را وارد عمل كرد.

لشكر 16 زرهی ضمن گزارش این وقایع به قرارگاه مقدم نیروی زمینی در جنوب تلاش كرد تا بااستفاده از تیپ یك زرهی و گردان 202 سوار زرهی و 176 مكانیزه و رزمندگان گروه جنگ های نامنظم شهید چمران مواضع از دست رفته را از دشمن باز پس گیرد و خط پدافندی را ترمیم كند.

تلفات و ضایعات:

در یكم مهر ماه 1360 آخرین تلاش برای باز پس گیری مواضع از دست رفته توسط تیپ یك لشكر 16 زرهی و رزمندگان از ژاندارمری و سپاه و گروه جنگهای نامنظم شهید چمران، به عمل آمد در این عملیات تلفات و ضایعات زیادی به نیروهای دشمن وارد شد و حدود 190 نفر از آنان به اسارت رزمندگان دلیر اسلام درآمدند.

دستاوردها:

از مهمترین دستاوردهای عملیات غرب سوسنگرد درگیر شدن نیروی دشمن در این جبهه و كاهش فشار و توجه او به منطقه عملیاتی شرق كارون بود این امر موجب تسهیل در اجرای عملیات موفقیت آمیز ثامن الائمه كه موجب شكسته شدن حصر آبادان شد.
بعد از عملیات شهید مدنی، خطوط پدافندی منطقه عملیاتی حمیدیه، سوسنگرد و تپه الله اكبر تا زمان اجرای عملیات طریق القدس كه دو ماه بعد و در اوایل آذر ماه 1360 اجرا شد بدون تغییر باقی ماند و نبردهای پراكنده تغییری در این جبهه به وجود نیاورد.

خلاصه گزارش عملیات :

نام عملیات : شهید مدنی
زمان اجرا : 27/6/1360
مكان اجرا : منطقه عملیاتی سوسنگرد
تلفات دشمن : 1690 كشته ، زخمی و اسیر
ارگان های عمل كننده : نیروهای زمینی ارتش و سپاه
اهداف عملیات : انهدام توان رزمی و نیروهای دشمن


نقشه عملیات:

درباره مدیر اصلی