ثارالله

عمليات ثارالله
عمليات ثار الله با همكاري ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامي آغاز شد . عمليات ثار الله درمنطقه عملياتي قصرشيرين انجام گرفت و هدف از اجراي آن آزاد سازي ارتفاعات منطقه قصر شيرين بودكه با موفقّيت به پايان رسيد .


عمليات ثارالله، آغازي دوباره بر عمليات محدود
پس از عمليات رمضان و پي بردن فرماندهان ايران به تغيير شيوه استحكامات و خطوط پدافندي عراق مي بايست تاكتيك مناسب و تازه اي براي ادامه نبرد با دشمن در پيش گرفته مي شد عمليات محدود ‹‹ ثارالله ›› در محور مياني – قصر شيرين – به اجرا درآمد .
هدف آزادسازي ارتفاعات مهم مشرف بر منطقه تامين كامل جاده قصر شيرين سر پل ذهاب و تهديد جاده تداركاتي دشمن درمحور ‹‹ پيروزخان ›› به تنگه بشيرخان در خاك عراق بود. اين حمله در نيمه مرداد ماه 1361 آغاز شد و طي آن دو ارتفاع مورد نظر آزاد و نيروهاي ايراني علاوه بر رسيدن به اين اهداف ده ها دستگاه تانك و نفربر زرهي و شماري مهمات و سلاح سنگين و نيمه سنگين دشمن را منهدم و 290 تن از آنها را كشته و يا زخمي كردند اين عمليات محدود و موفق با همكاري يگان هاي ارتش و سپاه به اجرا درآمد.


شرح عمليات
اين عمليات با هدف تصرف مناطقي از غرب كشور آغاز شد.
جاده تدارکاتی دشمن را در خاک عراق ‏نهدیدکنند و جاده قصر شیرين و سرپل ذهاب را نیز تأمين نمایند.


نتايج عمليات
مناطق و تأسيسات آزاده شده
ارتفاع مهم مشرف به قصرشيرين.
تأمين كامل جادة قصرشيرين – سرپل ذهاب.
تهديد جادة تداركاتي دشمن در محور پيروزخان به تنگه بشيركان در خاك عراق.
200 نفراز نیروهای دشمن در این عملیات کشته یا مجروح شدند.

مرکز مطالعات وتحقیقات جنگ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کتاب “هویزه ،آخرین گامهای اشغالگر”از مجموعه کتابهای “روزشمار جنگ ایران وعراق”حوادث این روز را اینگونه بیان می کند:

جمعه ١٥ مرداد ١٣٦١ ١٦ شوال ١٤٠٢ ٦ اوت ١٩٨٢

سحرگاه امروز نیروهای خودی عملیاتی را برای آزادسازی چند ارتفاع استراتژیک در محور قصرشیرین در حوالی پاسگاههای ” پیروزخان” و ” قلعه سفید” عراق آغاز کردند.این عملیات در ساعت 30 : 4 بامداد انجام شد و در آن، دو گردان از تیپهای ” حمزه” و ” المهدی” سپاه پاسداران با پشتیبانی یک گردان تانک از تیپ 2 زرهی سرپلذهاب شرکت داشتند. در این عملیات که با هدف تأمین جاده قصرشیرین به سرپلذهاب منطقه ” قلعه بدرلی” تا ” پیروزخان” و از 5 محور صورت گرفت، دو ارتفاع مهم و استراتژیک جمهوری اسلامی ایران از اشغال نیروهای عراقی آزاد شد و جاده قصرشیرین سرپل ذهاب نیز از زیر دید و تیر دشمن بیرون آمد و امنیت آن کاملاً تأمین گردید. علاوه بر آن، جاده تدارکاتی دشمن از پیروزخان به ” تنگ بیشکان” در زیر دید و تیر مستقیم نیروهای خودی قرار گرفت.
در این عملیات نیروهای پیادۀ خودی ابتدا به کمک آتش تانک به دشمن یورش بردند و توانستند شش تپه را از اشغال ارتش عراق خارج سازند، لیکن براثر فشار سنگین و انبوه آتش دشمن، از چهار تپه عقب نشستند و در 2 تپه دیگر مستقر شدند.خسارتهای دشمن در این عملیات عبارت بود از: 200 تن کشته یا زخمی؛ انهدام یک دستگاه تانک، 3 دستگاه خودرو و یک انبار مهمات. از نیروهای خودی نیز 77 تن شهید، 300 تن مجروح که اکثر آنان زخمهای سطحی دارند و 3 تن اسیر شدند. فرماندهیکل نیروهای مسلح عراق در اطلاعیه شماره 802 خود ضمن اعتراف به حمله ایران، آن را ناموفق خواند و مدعی شد که در این عملیات، 134 تن از نیروهای ایرانی کشته و تعدادی نیز مجروح و اسیر شدهاند. این اطلاعیه همچنین ادعا کردهاست که 5 دستگاه تانک، 5 دستگاه خودرو که 2 دستگاه آن حامل نیرو بودهاست و یک انبار مهمات نیروهای ایران در این درگیریها منهدم شدهاند.


خلاصه گزارش عملیات
نام عملیات : ثارالله
تلفات دشمن (کشته ، مجروح ، اسیر ) : 290
مکان اجرا : ارتفاعات مهم مشرف به قصر شیرین جبهه میانی
ارگانهای عمل کننده : ارگانهایی از ارتش و سپاه مجهوری اسلامی ایران
اهداف عملیات : آزادسازی ارتفاعات مهم منطقه ، تامین جاده قصر شیرین ، سر پل ذهاب
تهدید جاده تدارکاتی دشمن در محور پیروز خان بهتنگه بشیرخان عراق
محدوده زماني: 15/5/1361

نقشه عملیات
درباره مدیر اصلی