تکمیلی کربلا 5

عملیات تکمیلی کربلای 5 :
جبهه : جنوب موقعیت : شلمچه
تاریخ : 3 تا 13/12/1365
نوع تک : نیمه گسترده
فرماندهی : سپاه سازمان : سپاه
استعداد نیروهای درگیر : ایران : 30 گردان پیاده
عراق : 80 گردان پیاده ، زرهی ، مکانیزه و کماندویی و 10 گردان توپخانه
هدف عملیات : ترمیم خطوط خودی در غرب نهر جاسم جهت تکمیل عملیات کربلای 5
تلفات انسانی عراق : 10265 نفر
توضیحات : در شرایطی که هنوز عملیات کربلای پنج کاملاً پایان نیافته بود ، به علت خستگی و تلفات نیروهای خودی ، خط جبهه در غرب نهر جاسم کامل نشده بود ، بنابراین با سازماندهی مجدد گردان هایی که هنوز توانایی عملیاتی داشتند ، برای حمله اقدام گردید و خط مورد نظر با عقب راندن قوای عراقی تشکیل شد .

در راس‌ اهداف‌ عملیات‌ تکمیلی، پنج‌ هدف‌ عمده‌ قرار داشت:
تکمیل‌ و ترمیم‌ خط‌ پدافندی‌ خودی‌ در نهر جاسم.
توسعه‌ و تثبیت‌ نهایی‌ سر پل‌ منطقه‌ غرب‌ نهر جاسم‌ و پیشروی‌ عمده‌ به‌ سوی‌ کانال‌ زوجی.
تصرف‌ مجدد سر پل‌ غرب‌ کانال‌ ماهی‌ و گرفتن‌ جناح‌ اساسی‌ از دشمن.
حضور موثر و تهدید منطقه‌ استراتژیک‌ شرق‌ کانال‌ زوجی.
انهدام‌ بخشی‌ وسیع‌ از امکانات‌ و نفرات‌ دشمن.

در عملیات‌ کربلای‌5 بیش‌ از80 فروند هواپیما،700 دستگاه‌ تانک‌ و نفربر،250 قبضه‌ توپ‌ صحرایی‌ و ضدهوایی، صدها قبضه‌ انواع‌ ادوات‌ نیمه‌ سنگین،1500 دستگاه‌ خودرو، دستگاه‌ انواع‌ ادوات‌ مهندسی‌- رزمی، مقدار زیادی‌ سلاح‌ سبک‌ و مهمات‌ دشمن‌ منهدم‌ شد.

همچنین‌ در این‌ عملیات‌81 تیپ‌ و گردان‌ مستقل‌ دشمن‌ منهدم‌ و34 تیپ‌ و گردان‌ نیز آسیب‌ کلی‌ دید. تعداد کشته‌ و زخمی‌ها و اسرای‌ عراق‌ بالغ‌ بر42700 تن‌ بود. علاوه‌ بر آن‌220 دستگاه‌ تانک‌ و نفربر،500 دستگاه‌ خودرو،85 قبضه‌ انواع‌ توپ، هزاران‌ قبضه‌ سلاحهای‌ سبک‌ و سنگین‌ و مقدار زیادی‌ مهمات‌ نیز به‌ غنیمت‌ نیروهای‌ خودی‌ درآمد.

در این‌ عملیات‌ بزرگ‌ و طولانی‌ که‌ با سنگین‌ترین‌ و بیشترین‌ پاتک‌های‌ دشمن‌ توام‌ بود، چندین‌ تن‌ از فرماندهان‌ برجسته‌ ایرانی‌ مانند «حسین‌ خرازی» فرمانده‌ لشکر14 امام‌ حسین از اصفهان، «یدالله‌ کلهر» قائم‌مقام‌ لشکر27 محمد رسول‌ الله از تهران، «حجت‌الاسلام‌ والمسلمین‌ عبدالله‌ میثمی» مسؤ‌ول‌ حوزه‌ نمایندگی‌ حضرت‌ امام در قرارگاه‌ خاتم‌ الانبیأ، اسماعیل‌ دقایقی‌ فرمانده‌ لشکر9 بدر، هاشم‌ اعتمادی‌ فرمانده‌ تیپ‌ امام‌ حسن، محمدعلی‌ شاهمرادی‌ فرمانده‌ تیپ‌44 قمر بنی‌هاشم، حاج‌ قاسم‌ میرحسینی‌ قائم‌مقام‌ لشکر41 ثارالله، محمد فرومندی‌ قائم‌مقام‌ لشکر5 نصر و… به‌ شهادت‌ رسیدند.

تاریخچه

لحظه هاي حضور در عمليات کربلاي 5 (مرحله تکميلي)

65/11/16:از زمان شروع مرخصي تا امروز بچه‌هاي گردان جمعي به زيارت خانواده شهداء رفتند.
65/11/18:ساعت 16 گردان با سه دستگاه اتوبوس و يک وانت کارواني به مشهد رفتند.
65/11/20:امشب مراسم دعا در هتل در يکي از اتاقها برقرار بود و بچه‌ها يک ميثاق‌نامه نوشتند و امضاء کردند که تا آخر پاي امام و جنگ بايستند.
65/12/6:پس از مدتي تاخير مراحل تکميلي عمليات کربلاي 5 شروع شده و يگانها در حال عمليات هستند و گردان در حال آموزش و سازماندهي
65/12/11:گردان در حال آماده‌ باش است و کار توجيه نقشه فرماندهان در حال انجام است. محل مأموريت غرب کانال ماهي ابلاغ شده
-ساعت 21 گردان با اتوبوس به سمت شلمچه ستون کشي نمود.
12/12/65:بعد از نماز مغرب و عشاء نيروهاي گردان فتح و دسته ويژه به سمت منطقه عمليات حرکت کردند نصر و فجر در محل آماده هستند.
-ساعت 23 نيروها زير آتش شديد و با تعدادي مجروح و شهيد به محل عمليات رسيدند و عمليات آغاز شد.
65/12/13:ساعت2 بامداد منطقه عمليات از سه جهت زير آتش شديد عراق است و گروهان فتح چندبار حمله کرده و درگير است و بخشي از کانال دو جداره را تصرف کرده
-ساعت5 بامداد دسته ويژه براي کمک وارد شده و با درگيري شديد پيشروي مي‌کندعراقي‌ها به شدت مقاومت مي‌کنند تعداد زيادي مجروح شده به عقب مي‌روند وبخش ديگري از کانال را گردان تصرف مي‌کند.
-ساعت7 صبح عمليات به روز کشيده و برادر خسرو چپردار فرمانده دسته ويژه در محل با تعدادي بچه‌ها شهيد و تعدادي در ميان سيم‌خاردارها در بين محل درگيري با عراقي‌ها مجروح و باقي ماندند ولي تصرف منطقه کامل نشده
-ساعت 8 صبح در محل کانال نيروهاي گردان تقريباً در محاصره عراق هستند و مقاومت مي‌کنند درگيري و آتش شديد است.
-ساعت10 صبح شدت حمله عراق با وجود کشته بسيار زيادي که مي‌دهد کم نشده، و مکررحمله مي‌کنند در راست کانال از کشته‌هاي عراقي تپه درست شده
-ساعت 10 صبح گروهان ادوات گردان سعي مي کند با آتش خمپاره 60 شدت حمله عراقي‌ها را کم کند
-ساعت 12 مهمات بسيار کم شده و بچه‌ها در سنگر عراقي‌ها دنبال مهمات هستند و عراق مکرر پاتک مي‌کند.
-ساعت 13 عراقي‌ها پاتک شديدي مي‌کنند و همزمان از سه جهت کانال را زير آتش دارند نيروها پاتک را جواب دادند و کشته زيادي گرفتند.
-ساعت14 فرمانده گردان اعلام مي‌کند از کانال دو جداره به سمت دژ اصلي عقب‌نشيني کنيم عراق روي دژ اصلي و کانال دو جداره همزمان پاتک کرده.
-ساعت15 براي خروج از کانال نيروها بايد از روي دژ عبور کنند. گرينوف برقي وقناسه‌هاي عراق به شدت روي اين محل آتش دارند و تعداد زيادي از نيرو‌هاشهيد و مجروح مي‌شوند.
-ساعت15:30 تعدادي از نيروها که از کانال به دژ اصلي آمدند در دژ اصلي باعراقي‌ها درگيرند و عراق از انتهاي کانال دوجداره هم پاتک کرده
-ساعت16 روي دژ کمي عقب‌تر از ورودي کانال دوجداره باقي مانده گردان جمع شده وخط مقاومت تشکيل مي‌دهند عراق از شمال و غرب منطقه را شديد زير آتش دارد.
-ساعت 16 به گروهانهاي فجر و نصر در عقب اعلام شده خود را به خط برسانند.
-ساعت16:30 خط مقاومت در دژ اصلي شکل گرفته و نيروهاي پراکنده جمع شدند ودرگيري شديداً ادامه دارد دو تانک از لشکر فجر هم به کمک آمدند.
-ساعت 17 همزمان با ورود ستون گروهان فجر و نصر به محل درگيري عراق با دهها تانک و نفربر و حدود هزار نيرو پاتک کرد.
-ساعت17:15 نيروهاي فجر و نصر به محض رسيدن به خط مقاومت با سرعت و خودجوش دردشت بين دژ اصلي و کانال ماهي با عراق درگير شديد مي‌شوند.
-ساعت 17:30 درگيري شديد ادامه دارد و نيروهاي گردان به سرعت تانکها و نفربرهاي عراق را مي‌زنند. عراقي‌ها شديد غافلگير شده‌اند.
-ساعت18 هوا در گرگ و ميش غروب است عراقي‌ها به شدت در حال فرار هستند ونيروهاي گردان در تعقيب و تيراندازي و درگيرند. دشت از تانکهاي زده شدهعراق مثل روز روشن شده
-ساعت18:30 نيروها در حال تشکيل خط دفاعي هستند و عراق عقب نشيني کرده ولي آتشباري مي‌کند فرمانده گردان شديد مجروح و به عقب منتقل مي‌شود.
-ساعت 20 خط پدافند تشکيل شده و گردان باسازماندهي مجدد در محل توسط جانشين گردان مأموريت پدافند گرفت.
65/12/15:نيروهاي پدافند گردان دريافتند که منطقه درگيري عمليات دقيقاً محل عمليات مرحله دوم است ولي سمت درگيري گردان و عراقي‌ها عوض شده از اينکه انتقام مرحله دوم را گرفتند خيلي خوشحالند و آن را عنايت خدا مي‌دانند.
65/12/18:مأموريت پدافندي گردان پايان يافته، به کوثر بر مي‌گردند و به مرخصي مي روند.

مشخصات عملیات کربلای 5:
نام‌ عملیات: کربلای‌5 و عملیات‌ تکمیلی
زمان‌ اجرا: 10/19 /1365
مدت‌ اجرا:70 روز
تلفات‌ دشمن‌: 42700 (کشته، زخمی‌ و اسیر)
رمز عملیات: یا زهرا(سلام‌ الله‌ علیها)
مکان‌ اجرا: منطقه‌ عمومی‌ شرق‌ بصره‌ -سراسر محور جنوبی‌ جنگ‌
ارگان‌های‌ عمل‌کننده: سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌
اهداف‌ عملیات:انهدام‌ ماشین‌ جنگی‌ دشمن، گشودن‌ راه‌ برای‌ سرنوشت‌ جنگ‌ طولانی‌ و پاسخ‌ به‌ انتظارات‌ مردم‌ و تهدید شهر بصره‌.

نقشه عملیات

درباره مدیر اصلی