کربلای ۹

عملیات کربلای ۹

عملیات‌ کربلای‌ ۹ در تاریخ‌ ۶۶/۱/۲۰ با رمز مبارک‌ “یا مهدی‌ (عج)ادرکنی ” و با هدف‌ آزاد سازی‌ ارتفاعات‌ منطقه‌ ، در منطقه‌ عملیاتی قصر شیرین‌ توسط نیروی‌ زمینی ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی ایران‌ بوقوع‌ پیوست‌ و در نتیجه‌ ارتفاعات‌ ، ۵۴۲ و پاسگاه‌ مرزی‌ باباهادی‌ آزاد شدند.
از جمله‌ یگانهای‌ منهدم‌ شده‌ دشمن‌ میتوان‌ گردانهای‌ ۳ ،۱و ۴ از تیپ‌ کماندویی سپاه‌ دوم‌ و گردان‌ ۴ نیروی‌ مخصوص‌ از تیپ‌ ۳ را نام‌ برد .همچنین‌ تعداد زیادی‌ خمپاره‌ انداز ، تیر بار ،جنگ‌ افزار انفرادی‌ و مقدار زیادی‌ مهمات‌ نیز به‌ غنیمت‌ گ‌رفته‌ شد و ۱۸۰۰ نفر از بعثیان‌ نیز به‌ هلاکت‌ رسیدند و ۵۵ نفر آنان‌ به‌ اسارت‌ نیروهای‌ اسلام‌ در آمدند.
درحالی که‌ منطقه‌ شلمچه‌ شاهد درگ‌یری‌ و پیروزی‌ رزمندگ‌ان‌ اسلام‌ است‌ ،جبهه‌ جدیدی‌ در غرب‌ علیه‌ نیروهای‌ عراق‌ گ‌شوده‌ می شود.رزمندگ‌ان‌ نیروی‌ زمینی ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی ایران‌ ، دشمن‌ را در تنگه‌ باباهادی‌ مورد حمله‌ قرار می دهند و باعبور از تله‌ های‌ انفجاری‌ و میدانهای‌ مین‌ به‌ دشمن‌ یورش‌ می برند و پس‌ از نبردی‌ جانانه‌ و کم‌ نظیر در مدت‌ ۳ ساعت‌ ، تنگه‌ مهم‌ باباهادی‌ را واقع‌ در منطقه‌ پیشگاه‌ به‌ تصرف‌ خود در می آورند و باقیمانده‌ نیروهای‌ عراق‌ را وادار به‌ فرار می کنند.
فرماندهان‌ بعثی به‌ خاطر حساسیت‌ منطقه‌ ، نیروهای‌ پراکنده‌ را به‌ سرعت‌ جمع‌ آوری‌ واقدام‌ به‌ انجام‌ ده‌ پاتک‌ می کنند که‌ قوای‌ اسلام‌ با مقاومت‌ جانانه‌ همه‌ پاتکها را سرکوب‌ کرده‌ و دشمن‌ بعثی بدون‌ گ‌رفتن‌ کمترین‌ نتیجه‌ ای‌ به‌ عقب‌ رانده‌ می شود.
در جریان‌ دفع‌ این‌ پاتکها ۱۵ ،دستگاه‌ تانک‌ ۳۵ ، دستگاه‌ نفربر ۵ ، خودرو ،چندین‌ انبار مهمات‌ و دو آتشبار دشمن‌ منهدم‌ شده‌ و مقادیر قابل‌ توجهی سلاح‌ و مهمات‌ آنها نیز به‌ غنیمت‌ رزمندگا‌ن‌ در می آید.

در عملیات محدود «کربلای ۹» بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نیروی عراقی توسط رزمندگان اسلام به هلاکت رسیدند و همه اهداف از پیش تعیین‌شده از اجرای این عملیات تأمین شد.
در منطقه عمومی سرپل ذهاب در شمال غربی کوه قراویز یک عملیات محدود یک روزه توسط نیروهای خودی انجام گرفت و با توجه به محدودیت زمان و مکان، این عملیات دستاوردهای قابل توجهی به همراه داشت.
این عملیات ساعت یک بامداد مورخ ۲۰ فروردین ۱۳۶۶ با رمز «یا مهدی اردکنی (عج)» با حمله رزمندگان تیپ ۳ لشگر ۸۱ زرهی کرمانشاه آغاز شد؛ سرعت عمل مناسب همراه با غافلگیری را می‌توان از عوامل اصلی پیروزی در این عملیات محدود نام برد.

این عملیات با هدف تصرف ارتفاع ۵۴۲ و ارتفاع تبری در منطقه عمومی سرپل ذهاب اجرا شد.
پایگاه رزمی کرمانشاه برابر امریه ستاد هوانیروز با اختصاص قسمتی از توان رزمی خود و بکارگیری ۱۲ فروند از انواع بالگرد ضمن ادامه پشتیبانی پدافندی از قرارگاه غرب در منطقه ایلام و سومار عملیات پشتیبانی هوایی از نیروهای عمل کننده خودی در عملیات «کربلای ۹» را نیز به عهده گرفت لذا ۲ روز قبل از شروع عملیات، گروه هوانیروز در پادگان ابوذر سرپل‌ذهاب مستقر شد و خلبانان و افسران رابط در محل قرارگاه از نحوه اجرای عملیات و وضعیت نیروهای خودی و دشمن توجیه شدند.

با توجه به اینکه نیروهای خودی در همان شب نخست عملیات، اهداف از پیش تعیین شده‌ را تصرف کردند ولی نیروهای عراق طی ۳ روز متوالی اقدام به انجام چندین پاتک سنگین کردند که این پاتک‌ها با حمایت هواپیماهای جنگی صورت می‌گرفت.
انگیزه بالا و فشار بیش از حد نیروهای عراق در پاتک‌ها، نیروهای خودی را در شرایط بسیار سخت و نامناسب قرار داده بود لذا در این زمان تیم‌های آتش هوانیروز وارد عمل شدند و با اجرای آتش سنگین خود هر بار چندین تانک نفربر و سایر ادوات زرهی دشمن را به آتش کشیدند و نیروهای عراق را وادار به عقب‌نشینی کردند.

از طرفی بالگردهای ۲۱۴ ضمن حمل تدارکات و مهمات مورد نیاز رزمندگان و ترابری نیروهای تازه‌نفس به منطقه نبرد، مجروحان را با سرعت بالا و در حداقل زمان به بیمارستان‌ها حمل می‌کردند و باعث تقویت روحیه رزمندگان می‌شدند.

در نهایت نیروهای عراقی پس از اجرای چندین پاتک سنگین بدون نتیجه مجبور به اخذ شرایط پدافندی در مواضع جدید شدند که چند کیلومتر عقب‌تر از مواضع قدیم آنها بود.

تصرف ارتفاع ۵۴۲ و ارتفاع تبری، کشته و زخمی شدن بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر و به اسارت در آمدن ۱۵ نفر، انهدام ۸ دستگاه تانک، ۷ انبار مهمات و ۳۵ دستگاه خودرو دشمن از نتایج این عملیات بود.

شرح عملیات
آزاد سازی چند ارتفاع در قصر شیرین
یکی دیگر از عملیاتهایی که در جبهه غرب کشور طرح ریزی و اجرا شد عملیات کربلای ۹ بود . این تک برای پس راندن عراق از ارتفاعات قصر شیرین و کنترل منطقه به اجرا گذاشته شد و ارتش جمهوری اسلامی ایران بعنوان نیروی عمل کننده توانست به کلیه اهداف مشخص شده در این عملیات دست پیدا کند .
عملیات کربلای ۹ ، در بیستم فروردین ماه سال ۱۳۶۶ با رمز یامهدی ادرکنی انجام پذیرفت و طی آن ارتفاعات ۵۴۲ و ۴۰۰ و پاسگاه مرزی باباهادی در منطقه بیشگاه که مدت ۷ سال در تصرف ارتش متجاوز صدام بود، آزاد گردید . همچنین گردانهای ۱ و ۳ و۴ از تیپ کماندویی سپاه دوم و گردان ۴ نیروی مخصوص از تیپ ۳ دشمن به کلی منهدم شد . تعداد کشته ها و زخمی ها و اسرای دشمن در حدود ۱۸۵۵ تن گزارش شده است . غنائم بدست آمده شامل تعداد زیادی خمپاره انداز ، تیربار ، جنگ افزارهای فردی و مقادیری مهمات بود .
ارتش جمهوری اسلامی ایران در عملیات کربلای ۹ توانست پاسگاه باباهادی را که ۷ سال در تصرف ارتش متجاوز صدام بود، بازپس‌ گیرد.
همزمان با ادامه عملیات کربلای ۸، نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران عملیات کربلای ۹ را بیستم فروردین سال ۱۳۶۶ در منطقه شمال شرقی قصر شیرین و ارتفاعات «قراویز» آغاز کرد.
مهم‌‌ترین آثاری که تاکنون درباره عملیات کربلای ۹ به چاپ رسیده، عبارتند از:
ـ اطلس جنگ ایران و عراق‏ (فشرده نبردهای زمینی ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ ـ ۲۹ مرداد ۱۳۶۷) / مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ / ۱۳۷۹.
ـ نرم‌افزار یاد یاران / مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان / ۱۳۸۰.
ـ روزشمار جنگ ایران و عراق (کتاب چهل‌وهفتم: آخرین تلاش‌ها در جنوب) / محمدحسین جمشیدی و محمود یزدان‌فام / مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ / ۱۳۸۱.
ـ کارنامه توصیفی عملیات‌های هشت سال دفاع مقدس‏ / علی سمیعی / نسل کوثر / ۱۳۸۲.
ـ اطلس نبردهای ماندگار / مجتبی جعفری / ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروی زمینی، معاونت عملیات / ۱۳۸۳.
ـ جنگ در کرمانشاه (اطلس راهنما ـ ۷) / حسن دری / مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ / ۱۳۸۴.
ـ لوح فشرده “گزارشی از عملیات کربلای ۱ـ۱۰” / موسسه فرهنگی شهید آوینی / ۱۳۸۴.
ـ لوح فشرده اقلیم مقاومت و پیروزی / بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس / ۱۳۸۶.
ـ حماسه ایران (تاریخ هشت سال دفاع مقدس) / فرهاد حسن‌زاده و مصطفی خرامان / نشر لک‌لک / ۱۳۸۶.

اطلاعیه‌ قرارگاه‌ خاتم‌ الانبیاء(ص)در مورد عملیات‌ کربلای‌ ۹

بسم‌ ا …الرحمن‌ الرحیم‌
محمد رسول‌ ا …والذین‌ معه‌ اشداء علی الکفار رحماء بینهم‌
ملت‌ مبارز و قهرمان‌ ایران‌ !همزمان‌ با پیروزی‌ چشمگیر سپاهیان‌ اسلام‌ در منطقه‌ عملیاتی شرق‌ بصره‌ ، رزمندگ‌ان‌ پرتوان‌ نیروی‌ زمینی ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی ایران‌ در ساعت‌ یک‌ بامداد امروز ( ۶۶/۱/۲۰ ) با گ‌شودن‌ جبهه‌ جدیدی‌ در غرب‌ کشور ،عملیات‌ کربلای‌ ۹ را با رمز مقدس‌ “یا مهدی‌(عج)ادرکنی “آغاز کردند.
لشکریان‌ توحید ،در این‌ عملیات‌ که‌ به‌ منظور پاکسازی‌ مناطق‌ تحت‌ اشغال‌ میهن‌ اسلامیمان‌ از لوث وجود صدامیان‌ و پاسخ‌ به‌ شرارتهای‌ رژیم‌ جنگ‌ افروز بعث‌ عراق‌ در منطقه‌ خلیج‌ فارس‌ انجام‌ گرفت‌ ، موفق‌ شدند با انهدام‌ بخش‌ وسیعی از ادوات‌ جنگی دشمن‌ ،خسارت‌ سنگینی به‌ آنها وارد آوردند.
رزمندگان‌ اسلام‌ با اتخاذ تاکتیک‌ نفوذی‌ درعمق‌ جبهه‌ دشمن‌ و با عبور از کانال‌ پیچیده‌ مجهز به‌ انواع‌ تله‌ های‌ انفجاری‌ و میادین‌ مین‌ ، ارتفاعات‌ ۵۴۲ ، ۴۱۵ ،۴۰۰ ،۴۱۰و پاسگاه‌ مرزی‌ باباهادی‌ را که‌ مدت‌ شش‌ سال‌ و نیم‌ در اشغال‌ نیروهای‌ دشمن‌ بود ،به‌ تصرف‌ خود در آوردند و با آزاد سازی‌ این‌ ارتفاعات‌ ۲۰ ، کیلومتر مربع‌ از خاک‌ میهن‌ اسلامیمان‌ از لوث وجود صدامیان‌ پاکسازی‌ شد.
در این‌ عملیات‌ افتخارآفرین‌ دلیر مردان‌ ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی ایران‌ علاوه‌ بر کشته‌ و زخمی کردن‌ بیش‌ از ۸۰۰ تن‌ از نیروهای‌ عراق‌ ،دهها تن‌ از آنها را به‌ اسارت‌ خود در آورده‌ و گردانهای‌ ۳ ،۱ و ۴ از تیپ‌ کماندویی سپاه‌ دوم‌ عراق‌ را به‌ میزان‌ ۸۰ درصد منهدم‌ کردند.
دشمن‌ شکست‌ خورده‌ ، بعد از ظهر به‌ منظور باز پس‌ گ‌یری‌ مواضع‌ از دست‌ رفته‌ و با جمع‌ آوری‌ نیروهای‌ شکست‌ خورده‌ خود اقدام‌ به‌ اجرای‌ هفت‌ پاتک‌ سنگین‌ کرد که‌ هر بار با تحمل‌ تلفات‌ و ضایعات‌ سنگینی مجبور به‌ عقب‌ نشینی و فرار از منطقه‌ شد.

در این‌ عملیات‌ ، علاوه‌ بر انهدام‌ ۴۵ دستگاه‌ تانک‌ و نفربر دشمن‌ ،چندین‌ انبار مهمات‌ و چهار آتشبار توپخانه‌ دشمن‌ نیز به‌ آتش‌ کشیده‌ شد و شمار زیادی‌ خمپاره‌ انداز ،تیربار ،جنگ‌ افزارهای‌ انفرادی‌ و مقادیر فراوانی مهمات‌ ،سالم‌ به‌ دست‌ رزمندگان‌ اسلام‌ افتاد.

قرارگاه‌ خاتم‌ الانبیا
رزمندگان‌ اسلام‌ پس‌ از تصرف‌ کامل‌ ارتفاعات‌ ، تنگه‌ و پاسگاه‌ باباهادی‌ ، باآرایش‌ دفاعی کامل‌ ،تلاش‌ می کنند تا مواضع‌ تسخیر شده‌ را حفظ کنند .با مقابله‌ سرسختانه‌ رزمندگان‌ ،تمامی پاتکهای‌ عراق‌ سرکوب‌ میشود و دشمن‌ هر بار پس‌ از تحمل‌ تلفات‌ و خسارات‌ زیاد وادار به‌ عقب‌ نشینی می گردد.
این‌ عملیات‌ ، علاوه‌ بر تحقق‌ اهداف‌ از پیش‌ تعیین‌ شده‌ ، باعث‌ می شود که‌ دشمن‌ نتواند در منطقه‌ عملیاتی کربلای‌ ۸ نیروی‌ تازه‌ نفس‌ وارد کند و نیز از نقل‌ و انتقالات‌ دشمن‌ برای‌ کمک‌ به‌ نیروهای‌ درگیر در شرق‌ بصره‌ جلوگیری‌ به‌ عمل‌ می آورد.

خلاصه گزارش عملیات :

نام‌ عملیات: کربلای‌۹
زمان‌ اجرا:۲۰/۱ /۱۳۶۶
تلفات‌ دشمن‌ (کشته، زخمی‌ و اسیر) : ۱۸۵۵
رمز عملیات: یامهدی(عج) ادرکنی
مکان‌ اجرا: منطقه‌ عمومی‌ قصر شیرین ایران – جبهه میانی جنگ
ارگان‌های‌ عمل‌کننده: نیروی‌ زمینی‌ ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی‌
اهداف‌ عملیات: پس راندن دشمن از ارتفاعات قصر شیرین و کنترل منطقه ، آزاد سازی ارتفاعات منطقه
نیروی عمل کننده : نیروی زمینی ارتش

نتایج عملیات :
مناطق آزاد شده : ارتفاعات ۵۴۲ و پاسگاه مرزی بابا هادی
یگانهای منهدم شده دشمن : گردانهای ۱و ۳ و ۴ از تیپ کماندویی سپاه دوم – گردان ۴ نیروی مخصوص از تیپ ۳
تعداد کشته و زخمیهای دشمن : ۱۸۰۰ نفر
غنائم : تعداد زیادی خمپاره انداز – تیربار – جنگ افزار انفرادی و مقدار زیادی مهمات

نقشه عملیات

About مدیر اصلی