حاج ناصر در مدت حضور خود در جبهه مسئولیت های مختلف و حساسی را تجربه کرده است اما بعد بازگشت از جنگ سرهنگی و سرداری را نپذیرفت و به تدریس در مدارس ادامه داد.

شاید کمتر دارابی وجود داشته باشد که سردار شهید حمید عارف را نشناسد اما خیلی از نسل سوم و چهارمی ها از رشادت های بیش از ۸۰ ماهه «حاج ناصر قربانی» رزمنده هشت سال دفاع مقدس بی اطلاع هستند. او کمتر اهل مصاحبه و مطرح شده است شاید هم کوتاهی از من و شما است که فقط به معرفی شهدا پرداخته ایم و از شهدای زنده این شهر و دیار غافل هستیم!

رزمندگان زیادی در بین ما زندگی می کنند که رشادت های آنها کمتر از شهدای انقلاب اسلامی نیست اما شاید در بین ما زمینی ها گمنام باشند. حاج ناصر در مدت حضور خود در جبهه مسئولیت های مختلف و حساسی را تجربه کرده است اما بعد  بازگشت از جنگ سرهنگی و سرداری را نپذیرفت و به تدریس در مدارس ادامه داد.

از گوشه گوشه مناطق جنگی خاطره دارد و دقیق می داند هر یک از شهدای داراب کی، کجا و چگونه به شهادت رسیده است. به راستی می توان حاج ناصر را یکی از گنجینه های در قید حیات جبهه و جنگ نامید.

وی که با تعداد کثیری از شهدای داراب همرزم یا همکلاسی بوده است در یادواره سه شهید فرهنگی شهرستان داراب خاطراتی را از ایشان نقل کرد که بخشی از فایل صوتی آن در ادامه منتشر می شود.

امروز ۲۱ رمضان مصادف با سالروز شهادت سردار شهید غلامحسین (حمید) عارف می باشد. وی در ۱۳رجب همراه با میلاد مولا امیر المومنین (ع) در خانواده ای مذهبی در داراب چشم به دنیا گشود و با سختی تمام زندگی کرد و دوران تحصیل را پس از دیپلم با رفتن به دانشسرای مقدماتی شیراز در رشته فنی گذراند.

پس از انقلاب در کسوت شریف معلمی در روستاهای محروم اطراف داراب مشغول به خدمت گردید، سپس در سال ۵۸ در سنگر جهاد سازندگی به عنوان مسئول جهاد مشغول خدمت شد و بعد از شش ماه به عنوان فرمانده سپاه داراب معرفی شد.

درایت و کاردانی و مدیریت شایسته شهید حمید عارف باعث شد تا با حفظ سمت به عنوان شهردار منصوب گردد تا زمینه آسایش و زیبایی شهر امام حسن مجتبی را فراهم آورد.

شهید بزرگوار در عملیاتهای مختلف از جمله شکست حصر آبادان و رمضان شرکت کرد و سرانجام در سال ۶۱ و در غروب ۲۱رمضان مصادف با شهادت حضرت علی (ع) در منطقه کوشک، راه آسمان را پیش گرفت و به خیل شهدا پیوست.

گوشه ای از وصیت نامه شهید عارف:

اما سفارشات آخرم:

تاکید می کنم که امام عزیز را هنوز کسی به درستی نشناخته در این زمینه کار کنید و برایش دعا کنید. در برابر ناملایمات صبر انقلابی پیشه کنید و تسلیم زر و زور نشوید. با فئودالها و سرمایه داران و گروهکهای منحرف و خائنین تفاهم نکنید و آنها را از خود برانید و برادران من در هیچ مورد نظرتان را از شرع اسلام پیش بینی نگیرد و خدا نکرده تابع هوی و هوس نشوید.

خدایا من خجالت می کشم در روز قیامت سرور شهیدان بدنش پاره پاره باشد و من سالم باشم.

بار پروردگارا از تو می خواهم هر زمان که صلاح دانستی شهید شوم ضمن این که به تمام مقربانت قسمت می دهم که مرگ در رختخواب را نصیبم نکنی و اگر شهادت را نصیبم گردانی بدنم را تکه تکه شود که در صحرای محشر شرمنده نباشم.

به هر کس بدی کردم مرا حلال کند. در کفنم جمله ای که روی کفن حضرت سلمان نوشته شده بگذارید. لباس را با آرم سپاه در قبر بگذارید و اگر با فتوای امام مغایر نباشد بدنم را نشویید.

About مدیر اصلی

Leave a Reply