محمد رسول الله

اندکی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، منطقه اورامانات (از جنوب مریوان تا جنوب پاوه) جولانگاه گروه‌های ضدانقلاب گردید. بر همین اساس، به رغم تلاش نیروهای خودی برای پاکسازی این منطقه، عناصر ضدانقلاب همچنان به حضور خود ادامه می‌دادند. همین حضور موجب شد تا ارتش عراق به هنگام هجوم سراسری خود به خاک ایران اسلامی، منطقه اورامانات را مورد حمله قرار ندهد.

با شروع جنگ، نیروهای سپاه پاسداران مریوان و پاوه به همراه یگان‌هایی از ارتش جمهوری اسلامی طی چند عملیات موفق شدند قسمت اعظم منطقه تحت نفوذ ضدانقلابیون را پاکسازی کنند. متقابلاً، عراق نیز با مشاهده وضعیت مخاطره‌آمیز گروه‌های ضدانقلاب، تعدادی از یگان‌های خود را از مرز عبور داده و منطقه نوسود را اشغال کرد و مانع از الحاق نیروهای دو محور مریوان و پاوه در ارتفاع “کاوه زهرا” گردید. به همین خاطر، نیروهای خودی در تاریخ ۱۱/۴/۱۳۶۰ طی عملیاتی با نام “روح الله خمینی کبیر” منطقه نوسود را آزاد کردند.

با تسلط رزمندگان خودی بر نوار مرزی و نیز بر برخی مواضع دشمن، زمینه انجام عملیات به منظور انهدام قوای دشمن، تامین مرز در دو منطقه نوسود و هانی گرمله در دستور کار فرماندهان نظامی قرار گرفت.


اهداف عملیات

– انسداد دالان‌های ورودی عناصر ضدانقلاب

– پاکسازی و تامین امنیت شهرهای مرزی در منطقه اورامانات

– تصرف چندین ارتفاع و روستای منطقه

– تصرف شهر طویله عراق


موقعیت منطقه

منطقه عملیاتی میان سه شهر مریوان، نوسود و پاوه محصور و در ارتفاعات مرزی معروف به “تخت اورامانات” واقع است. شهرهای بیاره، طویله، پنجوین و حلبچه عراق نیز مقابل این منطقه قرار دارند.

ارتفاعات اصلی منطقه مزبور عبارتند از: شیندروی، سوسکان، درگه شیخان، کوه نعل کمین و پرونیه.


استعداد دشمن

– تیپ ۱۱۶ پیاده

– تیپ ۲۰ پیاده کوهستانی

سازمان رزم خودی

– چهار گردان از سپاه پاسداران پاوه و مریوان

– یک گردان از تیپ ۸۴ خرم آباد (ارتش)


طرح عملیات

رزمندگان می‌بایست از دو محور مریوان و پاوه وارد عمل شده و ضمن آزادسازی بخشی از ارتفاعات منطقه – در محدوده بین نوسود و مریوان – و نیز انهدام دشمن، شهر طویله عراق و چند روستا را به تصرف درآورند.(۵) محور مریوان – به فرماندهی حاج احمد متوسلیان – ماموریت داشت تا ضمن آزادسازی ارتفاعات شنگادور، توالی (پنج قله)، دره تاریک، جانبازان و ملقه پشقله، شهر طویله را تصرف و تامین کند.

محور پاوه – به فرماندهی حاج محمد ابراهیم همت – نیز ماموریت پاکسازی شهر نوسود، ارتفاعات کل هرات، سرنی، شوشمی و تعدادی از روستاهای منطقه از وجود دشمن (عناصر ضدانقلاب و نیروهای عراقی) و ورود به شهر طویله را بر عهده داشت.

لازم به ذکر است دو محور فوق از محورهای فرعی برای تامین اهداف خود بهره می‌گرفتند. محورهای فرعی به تناسب نیروهای ادغامی، فرماندهی متغیر داشتند. مثلاً، محور توالی شنگادور با استعداد ۳۵۰ نفر و با فرماندهی ارتش وارد عمل می‌شد. محور دره تاریک با استعداد ۲۰۰ نفر و نیز محور ملقه پشقله و جانبازان با استعداد ۱۲۰ نفر با فرماندهی سپاه عمل می‌کرد.(۶)

ضمناً، در طرح چنین پیش‌بینی شده بود که با اعزام چندین گروه عملیاتی به عمق عراق، عقبه‌های دشمن نیز – همزمان با عملیات اصلی – مورد تعرض قرار گیرد. یک گروه به استعداد ۲۰ نفر و به فرماندهی یک دانشجو ماموریت داشت پل “کولوس” در پنجوین را منهدم کند. یک گروه به استعداد ۴۰ نفر عهده‌دار انفجار پل “زلم” در منطقه‌ای بین دو شهر سیدصادق و حلبچه بود. گروه دیگری نیز مامور انهدام توپخانه‌های دشمن بود.


شرح عملیات

درتاریخ ۱۲/۱۰/۱۳۶۰، رزمندگان خودی پس از اقامه نماز مغرب و عشا به طرف اهداف تعیین شده حرکت کردند و پس از چندین ساعت کوهپیمایی، عملیات در بامداد روز بعد با رمز مبارک “لااله‌الا‌الله، محمد رسول الله” آغاز شد.

در محور پاوه، نیروهایی که از معبر “وزلی” وارد عمل شده بودند در حین عبور از کنار شهر نوسود – جهت عزیمت به ارتفاع سرنی – با عناصر ضدانقلاب درگیر شدند و در نتیجه تعدادی از ضدانقلابیون کشته و تعدادی نیز اسیر شدند. در ادامه، اگرچه این نیروها به رغم هوشیاری دشمن توانستند هدف خود را تامین کنند، لیکن فشارهای دشمن موجب شد ارتفاع مذکور چندین بار دست به دست شود.

نیروهای محور ملقه پشقله و جانبازان نیز موفق شدند هدف خود را به سرعت تصرف کنند و وارد شهر طویله عراق شوند.

در این میان، عدم سقوط ارتفاع “کل هرات” و حضور دشمن روی آن موجب شد تا به رغم موفقیت نیروهای خودی در طرفین این قله مشکلات جدی در تامین و تدارک نیروهای خودی ایجاد شود. کمبود نیرو نیز از جمله مشکلات دیگر عملیات بود که امکان ادامه آن را دچار مشکل مضاعفی کرده بود. به همین خاطر در بعدازظهر اولین روز عملیات دستور داده شد نیروها به مواضع قبلی بازگردند.

در محور مریوان، نیروهای خودی قبل از رسیدن به پای اهداف با تیراندازی و درگیری دشمن مواجه شدند. در معبر شنگادور اگرچه ۴ قله از ۵ قله این ارتفاع به تصرف درآمد، لیکن دشمن با استقرار روی قله پنجم تدارک و پشتیبانی نیروهای خودی را مختل کرده بود.

نیروهای معبر “دره تاریک” نیز که با درگیری زود هنگام مواجه شده بودند، به دلیل تسلط و در نتیجه دید و تیر دشمن زمینگیر شدند.

در ادامه، دشمن با به‌کارگیری نیروهای احتیاط منطقه از جمله انتقال سه گردان از پنجوین و با استفاده از نیروهای گارد ریاست جمهوری پاتک خود را از بعدازظهر روز اول عملیات آغاز کرد.

اگرچه دشمن در این پاتک‌ها متحمل خسارات سنگینی شد لیکن کمبود توان خودی و عدم جایگزین شدن نیروهای تازه نفس ادامه عملیات را غیرممکن ساخته بود. لذا حدود ساعت ۱۶ دستور عقب‌نشینی صادر شد.


نتایج

در این عملیات که به صورت منطقه‌ای هدایت شد و از فرماندهی مرکزی بی‌بهره بود، تلفات و ضایعات زیر بر دشمن وارد گردید:

تلفات

کشته: حدود ۱۰۰۰ نفر
مجروح: حدود ۴۵۰۰ نفر
اسیر: ۱۹۱ نفر
انهدام تجهیزات
توپخانه: ۱۵ قبضه
خمپاره‌انداز: ۶ قبضه
توپ ۱۰۶: ۱ قبضه
تانک: ۴ دستگاه
خودرو: چندین دستگاه


خلاصه گزارش عملیات :

نام عملیات : محمد رسول الله
زمان عملیات : ۱۲/۱۰/۱۳۶۰
مدت عملیات : ۲ روز
مکان عملیات : منطقه عمومی شهرهای بیاره و طویله عراق در غرب شهر نوسود ایران
رمز عملیات : لااله الا الله محمد رسول الله
تلفات دشمن : ۸۰۰ نفر کشته ، زخمی و اسیر
ارگان های عمل کننده : سپاه و ارتش
اهداف عملیات : پس زدن قوای عراق و ضد انقلاب از شهر پاوه و جنوب مریوان به پشت مرز بین المللی


 

نقشه عملیات

About مدیر اصلی