فتح ۳

عملیات‌ فتح‌ ۳

این عملیات در تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۶۵ در منطقه‌ زاخو – دهوک‌ در عمق‌۳۰۰ کیلومتری‌ جبهه‌ شمالی‌ جنگ‌ و با هدف ضربه‌ به‌ مراکز پشتیبانی‌ و عقبه‌ دشمن‌ به صورت هجومی انجام شد.

تهاجمی‌ به‌ عقبه‌ دشمن

سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌ با نزدیک‌ شدن‌ «اتحادیه‌ میهنی‌ کردستان‌ عراق»- به‌ رهبری‌ «جلال‌ طالبانی»- به‌ جمهوری‌ اسلامی‌ و در پی‌ تشکیل‌ قرارگاه‌ «رمضان»، به‌ برنامه‌ریزی‌ حرکت‌های‌ نامنظم‌ در داخل‌ خاک‌ عراق‌ پرداخت. همکاری‌ با این‌ اتحادیه‌ می‌توانست‌ در راستای‌ حرکت‌ قرارگاه‌ رمضان‌ مفید و موثر باشد و در همین‌ رابطه‌ سلسله‌ عملیات‌های‌ نامنظم‌ فتح‌ پایه‌ریزی‌ شد.

در همین‌ راستا عملیات‌ «فتح‌۳» در تاریخ‌۲۴ آبانماه‌ سال‌۱۳۶۵ در جبهه‌ شمالی‌ به‌ اجرا درآمد. نیروهای‌ عمل‌ کننده‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌ با همکاری‌ معارضین‌ عراقی‌ و نفوذ به‌ عمق‌۳۰۰ کیلومتری‌ خاک‌ عراق‌ در منطقه‌ «زاخو- دهوک» درشمال‌ عراق، ضمن‌ کشته‌ و زخمی‌ ساختن‌۵۰۰ تن‌ از نیروهای‌ عقبه‌ دشمن، مقر لشکر۳۸ عراق‌ و شماری‌ تانک‌ و زره‌پوش‌ و۲۰ خودرو نظامی‌ را منهدم‌ ساخته‌ و به‌ مراکز دولتی، مخازن‌ سوخت، گمرک‌ و ترمینال‌ بارگیری‌ نفت‌ زاخو، مراکز نظامی‌ و دولتی‌ شهر «حی‌صدام» عراق‌ و چند مرکز دولتی‌ شهر دهوک‌ آسیب‌ کلی‌ وارد آورده‌ و یک‌ فروند چرخبال‌ را نیز ساقط‌ کردند.

خلاصه گزارش عملیات :

نام‌ عملیات: فتح‌ ۳ (هجومی)
زمان‌ اجرا : ۲۴/۸/۱۳۶۵
تلفات‌ دشمن‌ (کشته، زخمی‌ و اسیر): ۵۰۰
مکان‌ اجرا: منطقه‌ زاخو – دهوک‌ در عمق‌۳۰۰ کیلومتری‌ جبهه‌ شمالی‌ جنگ‌
ارگان‌های‌ عمل‌کننده: نیروهای‌ قرارگاه‌ رمضان‌ از سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌ و معارضان‌ کرد عراقی‌
اهداف‌ عملیات: ضربه‌ به‌ مراکز پشتیبانی‌ و عقبه‌ دشمن‌

نقشه عملیات

About مدیر اصلی