عاشورا ۳

عملیات عاشورای ۳

احیای دوباره تیپ ۱۰ سیدالشهدا (ع)سپاه :

مدتی بود که به تیپ سیدالشهدا (ع)(که بعدها به لشکر تغییر یافت)مأموریتی واگذار نشده بود. این تیپ عنوان یگان خط شکن را داشت و حریف جدی لشکر گارد ریاست جمهوری عراق به حساب می‌آمد. بحث عملیات عاشورای ۳ به فاصله یک روز پس از انجام عملیات عاشورای ۲ در منطقه عمومی فکه مطرح شد. با توجه به این که آن محور حدود عملیات والفجر مقدماتی و رمضان بود، قسمت‌هایی از میدان‌های مین قدیمی در آن منطقه باقی مانده و تعدادی نیز به واسطه رمل و طوفان و سیلاب در زیر خاک پنهان شده بود. به همین دلیل کار عملیات با همت نیروهای گردان تخریب این تیپ و به فرماندهی شهید حاج محمود نوریان باز شد تا نیروهای عمل‌کننده سپاه در ساعت ۲ و ۱۹ دقیقه بامداد روز ۲۵ مرداد ماه ۱۳۶۴ با رمز یا سیدالشهدا (ع)دست به حمله زده و با انهدام ۲ گردان از تیپ ۱۰۸ لشکر ۱۶ ارتش عراق در شمال فکه، تعداد ۶۳۵ تن از آنان را کشته و زخمی یا به اسارت بگیرند. هم‌چنین در این حمله ضربتی یک روزه ۲ دستگاه تانک، و پل ارتباطی، یک پارک موتوری، ۱۹ انبار مهمات، یک دستگاه لودر و تعدادی از ادوات و تجهیزات مهندسی دشمن نابود شده و شماری سلاح سبک و نیمه سنگین به همراه چندین قبضه خمپاره‌انداز و وسایل مخابراتی و لجستیکی به غنیمت گرفته شد.

نگاهی دیگر
بعد از عملیات خیبر مدتها بود که به تیپ سیدالشهدا (ع) مأموریتی واگذار نشده بود.لذا پس از انتصاب فرمانده جدید اجرای یک عملیات ضربتی محدود با هدف انهدام نیروی دشمن و تقویت روحیه رزمندگان اسلام ضرورت یافت .بحث عملیات «عاشورای ۳» به فاصله یک روز پس از انجام عملیات عاشورای ۲ در منطقه عمومی فکه مطرح شد. با توجه به این که آن محور حدود عملیات والفجر مقدماتی و رمضان بود، قسمت‌هایی از میدان‌های مین قدیمی در آن منطقه باقی مانده و تعدادی نیز به واسطه رمل و طوفان و سیلاب در زیر خاک پنهان شده بود. به همین دلیل راه کار عملیات با همت نیروهای گردان تخریب این تیپ و به فرماندهی شهید «حاج محمود نوریان» باز شد تا نیروهای عمل‌کننده سپاه در ساعت ۲ و ۱۹ دقیقه بامداد روز ۲۵ مرداد ماه ۱۳۶۴ با رمز «یا سیدالشهدا (ع)» دست به حمله زده و با انهدام ۲ گردان از تیپ ۱۰۸ لشکر ۱۶ ارتش عراق در شمال فکه، تعداد ۶۳۵ تن از آنان را کشته و زخمی یا به اسارت بگیرند. هم‌چنین در این حمله ضربتی یک روزه ۲ دستگاه تانک، و پل ارتباطی، یک پارک موتوری، ۱۹ انبار مهمات، یک دستگاه لودر و تعدادی از ادوات و تجهیزات مهندسی دشمن نابود شده و شماری سلاح سبک و نیمه سنگین به همراه چندین قبضه خمپاره‌انداز و وسایل مخابراتی و لجستیکی به غنیمت گرفته شد. لازم به ذکر است گردان حضرت علی اکبر (ع) به دلیل تغییر در کادر و نیز نداشتن نیرو در این عملیات شرکت نداشت.

گردانهای عمل کننده در این عملیات :

۱- گردان حضرت علی اصغر (ع)
۲- گردان حضرت قمر بنی هاشم (ع)
۳- گردان حضرت قاسم (ع)

اسامی شهداء : در طی این عملیات

۱- یوسف شاه کرمی
۲- علی افشاری
۳- حسین حقیقت
۴- علیرضا زمانی شریف آبادی
۵- پرویز برومند صفا
۶- علی سووری
۷- رضا ساری
۸- سعید شعبانی
۹- نورالدین شمس
۱۰- محمود محبی به شهادت رسیدند .

خاطرات این عملیات :

۱- قسمتی از دست نوشته های برادر جانباز حاج علی اصغر کوثری که بیانگر حال و هوای معنوی رزمندگان اسلام در این عملیات است :

نیروهای اعزامی از کرج در قالب چهار گروهان سازماندهی شده بودند پس از طی یک دوره آموزشی دراردوگاه تیپ حضرت سیدالشهداء (ع) در ساختمانهای ستاد بازسازی جهاد سازندگی کرج که هنوز سقف نداشت مستقر شدند آن روزهای داغ مرداد ماه تابستان استان خوزستان که روزهای آن به مانند کوره داغ یکپارچه آتش بود با همت بچه ها حسینیه ای درست شد رزمنده ها ظهرها در آن هوای داغ و سوزان با اشتیاق برای برپایی نماز جماعت حضور بهم میرساندند گاهی اوقات براثر داغی تابش آفتاب پشانی بچه ها که روی مهر نماز قرار می گرفت می سوخت ، امام جماعت نماز را خیلی سریع می خواند تا بچه ها در گرما اذیت نشوند اما این عاشقان دلباخته حضرت دوست گاهی اوقات تا یک ساعت بعد از نماز در حال سجده و یا خواندن دعا و مناجات بعد از نماز بودند در این میان شهید ابوالقاسم کشمیری که مربی تخریب بود وقتی سر از سجده بر میداشت سجده گاه او از اشک چشمانش خیس شده بود .

۲- در شب عملیات عاشورای ۳ هنگامی که گردان در معبر میدان مین پشت سیم خاردار قرارگرفت شهید قاسم اصغری معاون گردان تخریب تیپ وقتی متوجه شد که انبر سیم چین جا مانده و درگیری در جناحین شروع شد قبل از اینکه دشمن رو به رو هشیار شوند و ما دچار تلفات شویم به فرمانده گردان گفت من روی سیم خاردار ها می خوابم تا نیروها از روی من عبور کنند وقتی که با مخالفت برادران روبرو شد بی درنگ خود را به روی سیم خاردار ها انداخت و با فریاد آنها را به نام مقدس بی بی حضرت فاطمه زهرا (س) پس از اتمام عملیات امدادگرها به سراغ او رفتند او را غرق خون بی رمق و بی هوش یافتند و بدنش در اثر نشستن نیش سیم خاردارها سوراخ سوراخ شده بود . روحشان شاد راهشان پر رهرو باد .

خلاصه گزارش عملیات :

نام عملیات: عاشورای ۳ ـ ضربتی
زمان اجرا: ۲۵/۵/۱۳۶۴
مدت اجرا: یک روز
تلفات دشمن (کشته، زخمی و اسیر): ۶۳۵
رمز عملیات: یا سیدالشهدا
مکان اجرا: منطقه عمومی فکه ـ جبهه میانی جنگ
ارگان‌های عمل‌کننده: نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
اهداف عملیات: انهدام قوای جنگی دشمن و گرفتن فرصت عکس العمل و طراحی نبرد

نقشه عملیات

About مدیر اصلی