نصر ۶

عملیات نصر ۶

عملیات نصر ۶ در تاریخ دهم مرداد ۱۳۶۶ با رمز مبارک یا اباعبداللَّه الحسین(ع)، به منظور پاسخگویی به شرارت‏های آمریکا در خلیج فارس و همسویی با آمادگی مدافعان خلیج فارس و با هدف انهدام نیروهای دشمن و بیرون راندن بقایای آنها از منطقه عملیاتی میمک، توسط رزمندگان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران اجرا شد.
نیروی زمینی، در مرحله پایانی پاکسازی غرب کشور از وجود نیروهای بعثی، با عبور از میدان‏های مین، تله‏های انفجاری و…، ارتفاعات بسیار حساس میمک رامورد تهاجم خود قرار داده و آن ارتفاعات را به تصرف خود درآوردند. در این عملیات ۲ فروند هواپیما، ۱۷ دستگاه تانک و نفربر، ۶ فروند هلی‏کوپتر و صدها دستگاه خودرو دشمن منهدم و ۲۵۰۰ نفر کشته و ۱۲۰ نفر از قوای بعث به اسارت گرفته شدند. در این میان موقعیت رزمندگان اسلام، پس از دفع پاتک‏های دشمن که چند روز به طول می‏انجامد، با مقاومت تمام، حفظ و تثبیت می‏شود و این عملیات با دستاورد مطلوب خود، پاسخ مناسبی بر جنایت‏های استکبار و سرسپردگان آنها می‏گردد.

عملیات نصر۶ با رمز یا عبدالله الحسین (ع)از سوی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران با موفقیت انجام شد . هدف از اجرای این عملیات انهدام نیروهای دشمن و بیرون راندن بقایای آنان از منطقه عملیاتی میمک بود . تجهیزات و یگانهای منهدم شده در این عملیات دو فروند هواپیما ، ۱۷ دستگاه تانک و نفر بر ، شش فروند بال گردان ، چندین قبضه توپ و هم چنین انهدام تیپ های ۳۶پیاده ، ۷۰۰زرهی ، ۱۷مکانیزه و تیپ کماندویی سپاه چهارم را شامل می‏شد .
یکی از سلسله عملیات‌های نصر که بیشتر در محور‌های جبهه شمالی و میانی انجام می‌شد، عملیات «نصر ۶» در محور «میمک» بود. نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران با توجه به حضور و تسلط قابل توجه خود در جبهه میانی جنگ، کار طرح و اجرای آن را به انجام رساند.

در یورش نیروهای ارتش به مواضع دشمن در بلندی‌های میمک، تیپ‌های ۳۶ پیاده، و تیپ کماندویی سپاه چهارم ارتش عراق متلاشی شد. و تعداد ۲۶۲۰ نفر از نیروهای دشمن کشته و زخمی و اسیر شدند. همچنین در پی این حمله محدود، نیروهای ارتش ایران ۲ فروند هواپیما، ۱۷ دستگاه تانک و نفربر زرهی، چندین عراده توپ، ۶ فروند بالگرد، صدها دستگاه خودرو و شماری سلاح سبک و نیمه سنگین دشمن را منهدم کردند.

دستاوردها:
در این عملیات۲ فروند هواپیما،۱۷ دستگاه تانک و نفربر،۶ فروند هلی‌کوپتر و صدها دستگاه خودرو دشمن منهدم و۲۵۰۰ نفر کشته و۱۲۰نفر از قوای بعث به اسارت گرفته شدند.
در این میان موقعیت رزمندگان اسلام، پس از دفع پاتک‌های دشمن که چند روز به طول می‌انجامد، با مقاومت تمام، حفظ و تثبیت می‌شود و این عملیات با دستاورد مطلوب خود، پاسخ مناسبی بر جنایت‌های استکبار و سرسپردگان آنها می‌گردد.

خلاصه گزارش عملیات :

نام عملیات : نصر ۶
زمان اجرا : ۱۰/۵/۱۳۶۶
رمز عملیات : یا اباعبدالله الحسین (ع)
مکان اجرا : منطقه عملیاتی بلندیهای میمک – محور میانی جنگ
تلفات دشمن (کشته ، اسیر و زخمی) : ۲۶۲۰
ارگان های عمل کننده : نیروهای ارتش جمهوری اسلامی
اهداف عملیات : انهدام و بیرون راندن نیروهای عراقی باقیمانده دشمن از منطقه عمومی میمک در محور میانی جبهه نبرد

نقشه عملیات

 

About مدیر اصلی