قدس ۳

عملیات قدس ۳
این عملیات در تاریخ ۱۹ تیر ماه سال ۱۳۶۴ در منطقه‌ی مرز سیاه که عراق آن را عین منصور می‌نامید، محور عمومی دهلران – طیب در غرب رودخانه‌ی میمه آغاز شد. در همان لحظات اولیه ۷۰ تن از نظامیان عراق اسیر شدند. سیم کابل مخابراتی آنان نیز از قبل در یک تدبیر عملیاتی قطع شده بود با دستور فرماندهی، نیروهای ایران عقب‌نشینی کردند و عراق در پاتک بعد از عملیات موفق نشد خسارات زیادی به ایران وارد نماید.عملیات قدس ۳ پاکسازی منطقه‌ای به وسعت ۲۰ الی ۳۰ کیلومتر مربع و همچنین انهدام گردان یکم تیپ ۸۰۵ پیاده ارتش عراق را به دنبال داشت همچنین گردان دوم این تیپ نیز ۶۰ درصد خسارت دید.

نفوذ و ضربه به خط دشمن
موقعیت منطقه عملیاتی «قدس ۳» از سوی دشمن بخ بلندیهای «مین منصور» و در میان افراد محلی به «فره سیاه» مشهور است.این منطقه در محور عمومی دهلران طیب در غرب رودخانه «میمه» قرار دارد و دارای تعدادی تپه و بلندی است.بلندی ۲۰۸ به سبب اشراف آن بر غرب رودخانه میمه شهرت و اهمیت ویژه ای در هر دو سوی نبرد داشت.دشمن پس از شکست در عملیهت بیت المقدس و عقب نشینی سراسری خود که به آزادی خرمشهر انجامید، بخشی از بلندیهای مرزی جبهه میانی را در اشغال خود نگه داشت تا دید و اشراف کافی بر منطقه عمومی دهلران داشته باشد.طراحی عملیات قدس۳ بر همین اساس و به تناسب راهکارهای موجود در منطقه از دومحور صورت گرفت.

رزمندگان در ساعت ۲و۴۵ دقیقه بامداد روز ۲۰ تیر ۱۳۶۴ با رمز «یا امام جعفر صادق (ع)» به طور همزمان حمله خود را آغاز کردند.سرعت عمل نیروهای خودی چنان بود که در همان لحظات نخست، نزدیک به ۷۰ تن از نیروهای عراقی به اسارت در آمدند.نیروها با رعایت اصل غافلگیری واسننار شب، به قرارگاه دشمن در عقبه خط آنان حمله برده و کابلهای برق و مخابرات خط اول آنان را قطع کردند.بدین صورت ارتباط نیروهای دشمن با عقبه خود بمنظور خبردهی و پشتیبانی مختل شد.از آنجا که هدف این عملیات صرفا نفوذ و ضربه زدن به یگانهای دشمن بود، لذا نیروها حتی الامکان از غنیمت گرفتن و انتقال اقلام دست و پا گیر، خودداری کردند و تلاش نمودند تا اساسا امکانات دشمن را منهدم سازند.پس از اجرای موفق عملبات و سرزدن سپیده صبح، دستور عقب نشینی و بازگرد نیروها ی خط شکن به خطوط پیشین صادر شد.دشمن نیز که با توجه به قطع کابلهای ارتباطی و مخابراتی خود از اهداف این عملیات غافل بود، به طور همه حانبه اقدام به پاتک بر روی بلندیهایی که از نیروهای ایرانی خالی شده بود کرد و طبیعتا از این ضد حمله سودی نجست.

همزمان با عملیات قدس ۳، عملیات دیگری توسط نیروی زمینی ارتش در منطقه عملیاتی «شهرانی»، به منظور بازپسگیری مناطقی که به تازگی در اشغال دشمن در آمده بود، صورت گرفت.این یورش سبب شد که توجه فرماندهان عراقی به آن محمور معطوف شود، بنابراین میتوان گفت که عملبات نیروهای ارتش به نوعی پشتیبانی عملیات قدس ۳ بود.در این حمله ۱۵ دستگاه خودروی ایفا (کامیون)، ۴ دستگاه تانک، ۱۵ دستاه خمپاره انداز، ۱۰ زاغه مهمات، مقر گردان ۱و ۲ از تیپ ۸۰۵ و پمپ بنزین قرارگاه دشمن در منطقه منهدم شد. ضمن آنکه ۱۴۷۰ تن از نیروهای دشمن کشته و زخمی شده یا به اسارت نیروهای عمل کننده خودی در آمدند. علاوه بر این، چندین دستگاه بی سیم و سیستمهای مخابراتی و شماری سلاح سبک و نیمه سنگیناز دشمن به غنیمت گرفته شد.

خلاصه گزارش عملیات :

نام عملیات : قدس ۳ (انهدامی)
زمان اجرا : ۲۰/۴/۱۳۶۴
مدت اجرا : یک روز
تلفات دشمن (کشته،زخمی و اسیر) : ۱۴۷۰
رمز عملیات : یا امام جعفر صادق (ع)
مکان اجرا : منطقه عمومی دهلران – طیب، در جبهه میانی جنگ
ارگانهای عمل کننده : رزمندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی
اهداف عملیات :نفوذ و ضربه زدن به یگانهای دشمن
استعداد خودی: لشکر ۱۹ فجر با ۳ گردان و یک گروهان مأمور
استعداد دشمن: تیپ ۸۰۵ از لشکر ۱۴
نتیجه: پاکسازی منطقه ای به وسعت ۳۰ کیلومترمربع
تلفات دشمن: ۷۰۰ کشته و مجروح
خسارت دشمن: انهدام ۱۰ انبار مهمات و ۶ قبضه توپ ۱۰۶ و تعدادی خودرو سبک و سنگین
غنایم: مقدار قابل ملاحظه ای سلاح سبک و نیمه سنگین

نقشه عملیات

دفاع مقدس,هفته دفاع مقدس,عملیات,عملیات زمینی,عملیات های دفاع مقدس,سپاه پاسداران,ایران,نقشه عملیات,دهلران,قدس

 

 

About مدیر اصلی