فتح ۷

عملیات فتح ۷

عملیات فتح ۷ در حلبچه و در هفتم تیر سال ۱۳۶۶ هجری شمسی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با هدف انهدام‌ تأسیسات‌ نظامی‌-اقتصادی‌ مهم‌ دشمن صورت پذیرفت.
یکی از مهمترین و کاری ترین حمله های نامنظم در جنگ، عملیات «فتح ۷ » بود که طی آن نیروهای خودی تحت امر قرارگاه برون مرزی «رمضان» با رمز «یا فاطمه الزهرا(سلام الله علیها)» در روز۷ تیرماه ۱۳۶۶ وارد عمل شدند. نیروها با انهدام ساختمان مرکزی پارازیت و دکل مخابراتی و پست برق، شهر سیدصادق عراق را به مدت چند ساعت تحت کنترل خود گرفتند و در همین فاصله به تخریب ساختمان های دولتی پرداختند.
همچنین طی این حمله به پادگان ها و یگان ضد شورش عراق خسارات سنگینی وارد آمد و۶ پایگاه حفاظتی اطراف شهر سیدصادق نیز منهدم شد. این عملیات خسارات جبران ناپذیری را بر ارتش عراق وارد آورد.

انهدام تاسیسات نظامی و اقتصادی یکی از مهمترین مراکز پشتیبانی و عقبه جبهه شمالی دشمن
تداوم عملیاتهای نامنظم در عمق جبهه دشمن و همکاری مستمر با معارضان عراقی ، که بیشتر آنها از گروه طالبانی (یعنی اتحادیه میهنی کردستان عراق) بودند ضربات سنگینی بر پیکر تشکیلات و سازمان نظامی دشمن وارد می آورد . یکی از مهمترین و کاری ترین حمله ها از این دست ، عملیات فتح ۷ بود که طی آن نیروهای خودی تحت امر قرارگاه برون مرزی رمضان با رمز یافاطمه الزهرا(س) و یگانهایی از معارضین کرد عراق با هدف انهدام تاسیسات نظامی و اقتصادی دشمن در منطقه «حلبچه» ، «شانه دری» ، «سیدصادق» و «اربت» در روز ۷ تیرماه ۱۳۶۶ وارد عمل شدند .

نیروها با انهدام ساختمان مرکزی رازیت محور «چناق چیان» و دکل مخابراتی و پست برق ، شهر سیدصادق عراق را به مدت چند ساعت تحت کنترل خود گرفتند و در همین فاصله به تخریب ساختمانهای دولتی پرداختند . همچنین طی این حمله به پادگانهای شهرهای سیدصادق و حلبچه و یگان ضدشورش این شهر خسارت سنگینی وارد آمد و ۶ پایگاه حفاظتی اطراف سیدصادق نیز منهدم شد .

نیروهای عمل کننده در این عملیات با یورش به پادگان «کانی پانکه» و مقر تاکتیکی ۲۵۷ و انهدام مرکز موتوری لشکر ۲۷ عراق توانستند تعداد ۱۵۴۵ نفر از نیروهای دشمن را کشته ، زخمی و یا اسیر نمایند . در جریان این یورش ها تعداد ۵۰ دستگاه خودروی نظامی دشمن به آتش کشیده شد .

شرح عملیات:

رزمندگان تحت امر قرارگاه رمضان، متشکل از تیپ ۷۵ ظفر نیروی زمینی سپاه پاسداران، نیروهای چریکی کمیته انقلاب اسلامی، حزب دمکرات کردستان و نیروهای مبارز کرد عراقی در پاسخ به تحرکات عراق در خلیج فارس و بمباران مناطق کردنشین، با عبور از مناطق کوهستانی به دشمن بعثی هجوم می‌برند.
رزمندگان اسلام در یک حمله برق‌آسا، شهر سید صادق را به تصرف در می‌آورند و مراکز دولتی از جمله سازمان امنیت، مخابرات، گمرک و تعدادی از پایگاه‌های نظامی این شهر را منهدم می‌کنند و شمار زیادی از خودروهای نظامی دشمن را به آتش می‌کشند. این شهر به مدت چهار ساعت در کنترل قرار می‌گیرد و ضربات سختی به امکانات رژیم بعث وارد می‌آید. دلاورمردان در حمله به شهر کانی‌پانکه و ورود پیروزمندانه به آن شهر، ‌مراکز جنوب بعث، اداره امن العام، گمرک، شهرداری، یک کارخانه و ۶ پایگاه نظامی را در آنجا به آتش می‌کشند. در هجوم به پادگان نظامی این شهر، انبار مهمات و بخش وسیعی از تجهیزات ارتش عراق منهدم می‌شود. از آنجا که این عملیات در محورهای مختلف انجام می‌گیرد، دشمن به شدت گیج و قدرت عکس‌العمل از آنها سلب می‌شود.
نیروهای اسلام با پشتیبانی توپخانه قدرتمند نیروی زمینی سپاه پاسداران و ارتش در حمله به منطقه سراب سلمان موفق می‌شوند ضربات سنگینی را به دشمن وارد آورند و بیش از ۵۵۰ نفر از آنها را به هلاکت برسانند و چندین دستگاه خودرو و تجهیزات نظامی آنها را به آتش بکشند.

در ادامه عملیات:
شهر حلبچه نیز مورد هجوم نیروهای اسلام قرار می‌گیرد و پادگان مرکز جیش‌الشعبی شهر منهدم شده و شمار زیادی از افراد مستقر در آن کشته یا زخمی می‌شوند. به دنبال آن، تأسیسات نظامی و دولتی دیگر از جمله مرکز استخبارات، پایگاه‌های اطراف شهر و مراکز انتظامی به آتش کشیده می‌شوند. نیروهای تحت امر قرارگاه رمضان، یگان‌های عراق را که قصد نفوذ به شهر حلبچه را داشتند، در مدخل شهر متلاشی می‌کنند. رزمندگان اسلام به هنگام ترک شهر مرکز دخانیات حلبچه را به آتش می‌کشند که بیش از دو میلیون دینار به دشمن خسارت وارد می‌آورد. در ادامه این عملیات پیروزمندانه، پادگان دوداره عراق که مقر تیپ دفاع الوطنی در این منطقه بود، هدف قرار می‌گیرد که علاوه بر هلاکت گروهی از بعثیان، امکانات و تهیزات آنها نیز منهدم می‌شود.

نتایج عملیات:

تجهیزات منهدم شده:
تصرف شهر سید صادق به مدت ۴ ساعت.
انهدام ساختمان‌های دولتی و ۶ پایگاه حفاظتی اطراف شهر سید صادق.
وارد آوردن خسارات سنگین به پادگان شهر سید صادق و پادگان شهر حلبچه.
انهدام یگان ضد شورش در حلبچه.
انهدام ساختمان مرکزی پارازیت محور چناق‌چیان، دکل مخابراتی، پست تأمین برق و چندین قبضه هوایی.
حمله به پادگان کانی‌پانکه.
حمله به مقر تاکتیکی ۲۷۵.
انهدام مرکز موتوری لشکر ۲۷ و ۵۰ دستگاه خود و نظامی.
تعداد کشته و زخمی دشمن: ۱۵۰۰ نفر
تعداد اسرا: ۴۵ نفر

خلاصه گزارش عملیات :

نام عملیات : فتح ۷ – برون مرزی
زمان : ۷ تیرماه ۱۳۶۶
رمز عملیات : یافاطمه الزهرا (س)
مکان اجرا : منطقه حلبچه و سیدصادق کردستان عراق – عقبه محور شمالی جبهه دشمن
تلفات دشمن : ۱۵۴۵ (کشته ، زخمی و اسیر)
ارگان های عمل کننده : نیروهای عملیاتی قرارگاه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با همکاری معارضان کرد عراقی
اهداف عملیات : انهدام عقبه ستادی و لشکری دشمن در منطقه حلبچه و سیدصادق کردستان عراق انهدام تأسیسات نظامی و اقتصادی دشمن.

نقشه عملیات

دفاع مقدس,هفته دفاع مقدس,عملیات,عملیات زمینی,عملیات های دفاع مقدس,سپاه پاسداران,ایران,نقشه عملیات,فتح,حلبچه

 

About مدیر اصلی