فتح ۶

عملیات فتح ۶
نام‌ عملیات: فتح ۶ (نفوذی‌ – انهدامی)
زمان‌ اجرا: ۲۷/۳/۱۳۶۶
تلفات‌ دشمن‌ (کشته، زخمی‌ و اسیر):۹۳۰
رمز عملیات: یا زهرا(سلام‌ الله‌ علیها)
مکان‌ اجرا: منطقه‌ عمومی‌ شمال‌ استان‌ اربیل‌ عراق‌ – عقبه‌ دشمن‌ در محور شمالی‌ جنگ‌
ارگان‌های‌ عمل‌کننده: رزمندگان‌ معارض‌ کردستان‌ عراق‌ و نیروهای‌ قرارگاه‌ برون‌ مرزی‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌
اهداف‌ عملیات: هجوم‌ به‌ مراکز و تأسیسات‌ نظامی‌ دشمن‌ و ضربه‌ به‌ پایگاه‌های‌ دشمن
شرح عملیات:
در روز۲۷ خرداد ماه ‌۱۳۶۶ زمانی‌ که‌ جنگ‌ در جبهه‌های‌ جنوب‌ دچار سکون‌ و عدم‌ تهاجم‌ جدی‌ و گسترده‌ از سوی‌ طرفین‌ نبرد به‌ مواضع‌ یکدیگر شده‌ بود، از سوی‌ نیروی‌ زمینی‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌ یک‌ عملیات‌ محدود و نامنظم‌ در محور شمالی‌ جنگ‌ ترتیب‌ داده‌ شد. نیروهای‌ تحت‌ امر قرارگاه‌ برون‌ مرزی‌ «رمضان» با کمک‌ معارضان‌ کرد عراق‌ هجوم‌ را آغاز کردند.
این‌ عملیات‌ با هدف‌ انهدام‌ مراکز و تاسیسات‌ نظامی‌ دشمن‌ در منطقه‌ عمومی‌ شمال‌ استان‌ «اربیل» عراق‌ هنگام‌ شب‌ و با رمز «یازهرا(سلام الله‌ علیها)» آغاز شد.
رزمندگان‌ عمل‌کننده‌ در عملیات‌ نامنظم‌ «فتح۶» با یورش‌ به‌ پایگاه‌های‌ مهم‌ دشمن‌ در بلندی‌های‌ «کورت‌ قلندر» و «سلیم‌خان» در شمال‌ شهر و منطقه‌ «دیانا»ی‌ عراق، ضمن‌ انهدام‌ این‌ پایگاه‌ها، مراکز نظامی‌ شهر «مرگه‌سور» و پل‌ مواصلاتی‌ آن‌ محور را از بین‌ برده‌ و طی‌ آن‌ دو گردان‌ جیش‌الشعبی‌ (یا میلیشیای‌ صدام) و ۱۶ خودروی‌ نظامی‌ ارتش‌ عراق‌ منهدم‌ شد.

رزمندگان تحت امر قرارگاه رمضان، متشکل از تیپ ۶۵ هجرت، تیپ مالک اشتر، گردان مستقل ویژه شهادت سپاه پاسداران، حزب دمکرات کردستان عراق، حزب‌الله کردستان عراق و حزب‌الد عوه عراق، مانند دیگر عملیات‌های چریکی، با عبور از کوهستان‌ها، دشمن بعثی را مورد هجوم قرار می‌دهند.

تیپ مالک اشتر، حزب دمکرات کردستان، حزب‌الله کردستان و حزب الدعوه در محور عملیاتی کورت سیم خان در ساعات اولیه، ارتفاعات دیل کورت و سیخان را تصرف می‌کنند. در این تهاجم غافلگیرانه، گردان جاش محمد آقا بیک و گردان ۳۸ جیش اشعبی به میزان ۸۰ درصد منهدم می‌شوند. تعدادی از نیروهای این دو گردان کشته و زخمی می‌شوند و عده‌ای هم به اسارت قوای اسلام در می‌آیند. به علاوه مقداری سلاح سبک و نیمه سنگین نیز به غنیمت گرفته می‌شود. در محور عملیاتی مرگه سور، ارتفاعات مهم قلندر، پل مواصلاتی گردان مزنه و جاده مرگه سور – دیانا توسط حزب دموکرات کردستان و گردان مستقل ویژه شهادت مورد هجوم قرار می‌گیرد و در همان ساعات اولیه، ارتفاعات مهم قلندر و پل مواصلاتی مزنه به تصرف رزمندگان در می‌آیند.

در ادامه این عملیات، طی یک کمین و اجرای آتش سنگین، تعداد ۱۶ خودرو دشمن منهدم و عده‌ای از سرنشینان آنها کشته، زخمی و یا اسیر می‌شوند.

با هجوم رزمندگان به داخل شهر مرگه سور و جنگ تن به تن در خیابان‌ها، دشمن بعثی به سمت غرب شهر عقب نشینی می‌کند، که با تعقیب رزمندگان، تعداد زیادی از آنها به هلاکت می‌رسند، به طوری که در اکثر خیابان‌های شهر، اجساد بعثیان به چشم می‌خورد.

همچنین بیش از ۱۰۰ نفر از آنها به اسارت در می‌آیند و اماکن نظامی شهر به آتش کشیده می‌شود. دشمن برای باز پس‌گیری شهر دو پاتک انجام می‌دهد که هر بار با تحمل تلفات و خسارات به عقب رانده می‌شود.

نتایج عملیات:

تجهیزات منهدم شده: ۱- انهدام کلیه پایگاه‌های مهم در ارتفاعات کورت قلندر و سلیم خان در شمال دیانا ۲-انهدام مراکز نظامی شهر مرگه سور ۳-زیر آتش قرار دادن جاده میرگه سور – دیانا و پل مواصلاتی ۴-انهدام دو گردان از جیش الشعبی ۵-انهدام ۱۶ خودرو نظامی.

 

About مدیر اصلی