ظفر ۶

عملیات‌ ظفر۶(نامنظم)

عملیّات ظفر ۶ در تاریخ ۵/۱۲/۶۶ در منطقه شرق سنگاو (واقع در استان کرکوک) و با هدف آزادسازی ارتفاعات منطقه، در سه محور انجام می‌گیرد.

رزمندگان تحت امر قرارگاه رمضان، متشکل از معارضین عراقی و سپاه پاسداران، به نیروهای دشمن یورش می‌برند و پس از نبردی سنگین ارتفاعات گرده ناصر، گرده مقبره، گرده قالی، گرده سو و ارتفاع ۶۰۶ را متصرف می‌شوند. در این مرحله، بیش از ۲۲۰ نفر از نیروهای عراق کشته و زخمی می‌شوند و کلیه پایگاههای دشمن در این محور منهدم می‌شود.

قوای اسلام، مواضع نیروهای بعث را در محور چمباصره مورد حمله قرار می‌دهند و پس از تسلط بر پل مهم باصره، سه پایگاه دیگر دشمن را از جمله پادگان گردان مستقل پیاده مکانیزه از سپاه یکم را به تصرف خود در می‌آورند و تعداد ۱۰۰ تن از آنها را کشته و ۲۰نفر را به اسارت می‌گیرند.

در محور شرق سنگاو نیز پایگاهها و مواضع دشمن مورد تهاجم و ضربات سنگین ارتش اسلام قرار می‌گیرد که علاوه بر تعداد ۱۰۰ کشته، ۱۵ نفر از دشمن به اسارت در می‌آیند.
دشمن شکست‌خورده با روشن شدن هوا اقدام به پاتک می‌کند که با کمین کوبنده و سنگین رزمندگان اسلام در جاده سنگاو ـ چمچال مواجه و پس از تحمل ۱۵۰ نفر کشته و تعدادی اسیر، از مهلکه می‌گریزد.
ارتش عراق، روز دوّم عملیات با بهره‌گیری از شش گردان نیروهای پیاده و مکانیکی؛ مزدوران محلی، دهها تانک و زره‌پوش و حمایت آتش توپخانه و نیروی هوایی، در حدفاصل چمچال ـ جیبافره اقدام به پاتک سنگین می‌کند و دست به پیشروی می‌زند. این پاتک دشمن با عکس‌العمل بموقع و شایسته رزمندگان اسلام سرکوب و دشمن با تحمل شکست سنگین به عقب رانده می‌شود.
رژیم عراق در جنجال تبلیغاتی خود مثل همیشه در بوق می‌کند که عملیّات ظفر ۶ از سوی ایران با شکست مواجه شده‌است، امّا این قبیل ادعاهای پوشالی عراق، حتی برای طرفداران خودش هم تازگی ندارد، به‌طوری که رسانه‌های خارجیِ طرفدار عراق هم این ادعا را تکذیب می‌کنند.
روزنامه تایمز مالی چاپ لندن، پیشروی نیروهای مسلمان کرد را در شمال عراق به استناد تصاویر ماهواره اطلاعاتی مورد تأیید قرار می‌دهد و با اشاره به عملیّات ظفر ۶ می‌نویسد:
«نیروهای حزب دمکرات کردستان در پیشروی ماه گذشته خود در منطقه ماووت شکست سختی بر نیروهای عراق وارد آوردند.»

حمله‌ای‌ غافلگیرانه‌ به‌ پشت‌ خطوط‌ دشمن‌

عملیات‌ ظفر۶ در ۵ اسفند ماه ‌۱۳۶۶ با هدف‌ آزادسازی‌ بلندی‌های‌ منطقه‌ عمومی‌ «سنگاو» در شرق‌ استان‌ «کرکوک» کردستان‌ عراق‌ در عمق‌ جبهه‌ شمالی‌ دشمن‌ و در اوج‌ سرما و برف‌ زمستان‌ کوهستان‌ به‌ انجام‌ رسید. طی‌ این‌ حمله‌ غافلگیرانه ‌تعدادی‌ از بلندی‌های‌ مهم‌ و تأسیسات‌ کاربردی‌ از دست‌ دشمن‌ بیرون‌ آمد که‌ عبارت‌ بود از:

– بلندی‌های‌ «گرده‌ناصر»، «گرده‌مقبره»، «گرده‌سو»، «گرده‌قالی» و بلندی۶۰۶

– پل‌ مهم‌ شهر «باصره» و چندین‌ روستای‌ منطقه.

همچنین‌ رزمندگان‌ اسلام‌ بر راه‌های‌ ارتباطی‌ و مهم‌ شهرهای‌ سنگاو- چمچال‌- کرکوک‌ وسنگاو- قادرکرم‌ – قره‌داغ‌- سلیمانیه‌ و همچنین‌ راه‌ فرعی‌ سنگاو دربندیخان‌ مسلط‌ شدند.

علاوه‌ بر آن، پادگان‌ گردان‌ مستقل‌ پیاده‌ مکانیزه‌ از سپاه‌ یکم، پادگان‌ محل‌ استقرار گردان‌۱۳۵ و گردان‌۲۵ خفیه‌ و۱۴ پایگاه‌ دشمن‌ در منطقه‌ منهدم‌ و تعداد۵۷۰ نفر از قوای‌ بعثی‌ عراق‌ کشته‌ و زخمی‌ شده‌ و یا به‌ اسارت‌ رزمندگان‌ در آمدند.

در پی‌ این‌ پیروزی‌ها، شماری‌ از تجهیزات‌ ارتش‌ دشمن‌ به‌ این شرح‌‌ منهدم‌ گردید: ۶دستگاه‌ تانک‌ و نفربر. ۲قبضه‌ توپ‌ ضدهوایی. ۸قبضه‌ خمپاره‌ انداز۸۲ میلیمتری. چندین‌ قبضه‌ تیربار.ده‌ها انبار مهمات.

عملیات‌ ظفر۶ با به‌ غنیمت‌ گرفتن‌۲ دستگاه‌ نفربر زرهی‌ ،۶۰ دستگاه‌ انواع‌ بی‌سیم، چندین‌ قبضه‌ خمپاره‌ انداز و شماری‌ سلاح‌ انفرادی‌ ازدشمن‌ به‌ پایان‌ رسید.

این‌ عملیات‌ را قرارگاه‌ «رمضان» نیروی‌ زمینی‌ سپاه‌ پاسداران‌ طراحی‌ و با همکاری‌ معارضان‌ کرد عراق‌ به‌ اجرا گذاشت.

نتایج عملیّات

مناطق و تأسیسات آزاد‌‌شده:
ارتفاعات گرده ناصر، مقبره، گرده‌سو،‌گرده قالی و ارتفاع ۶۰۶٫
پل مهم باصره و چندین روستای منطقه.
تسلط بر جاده‌های اصلی سنگاو ـ چمچال، کرکوک ـ سنگاو، قادرکرم ـ کرکوک، سنگاو ـ قره داغ ـ سلیمانیه و همچنین جاده‌های فرعی سنگاو ـ دربندیخان.
پایگاههای منهدم‌شده دشمن:
پادگان گردان مستقل پیاده مکانیزه از سپاه یکم.
پادگان محل استقرار گردان ۱۳۵ خفیفه و مقرگردان ۲۵ خفیفه.
۱۴ پایگاه دشمن در منطقه.
تجهیزات منهدم شده دشمن:
۶ دستگاه تانک و نفربر.
۲ قبضه توپ ضدهوایی.
۸ قبضه خمپاره‌انداز ۸۲ میلیمتری.
چندین قبضه تیربار.
دهها انبار مهمات.
غنایم:
۲ دستگاه نفربر زرهی.
۶۰ دستگاه انواع بی‌سیم.
چندین قبضه خمپاره‌انداز و تعدادی سلاح انفرادی.
تعداد کشته و زخمی دشمن:
۵۰۰ نفر.
تعداد اسرا: بیش از ۷۰ نفر.

خلاصه گزارش عملیات :

نام‌ عملیات: ظفر ۶ (نامنظم)
زمان‌ اجرا: ۵/۱۲/۱۳۶۶
تلفات‌ دشمن‌ (کشته، زخمی‌ و اسیر) : ۵۷۰
مکان‌ اجرا: منطقه‌ عمومی‌ سنگاو در شرق‌ استان‌ کرکوک‌ عراق‌ – عمق‌ جبهه‌ شمالی‌ دشمن‌
ارگان‌های‌ عمل‌کننده: قرارگاه‌ رمضان‌ نیروی‌ زمینی‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌ و معارضان‌ کرد عراق‌
اهداف‌ عملیات: آزادسازی‌ بلندی‌های‌ منطقه‌ سنگاو و انهدام‌ توان‌ رزمی‌ دشمن

نقشه عملیات

دفاع مقدس,هفته دفاع مقدس,عملیات,عملیات زمینی,عملیات های دفاع مقدس,سپاه پاسداران,ایران,نقشه عملیات,کرکوک,ظفر

 

About مدیر اصلی